Gniew Marty Śniady

23.04.2021, KKP

Marta Śniady, kompozytorka, feministka, jest bohaterką koncertu, transmitowanego 23 kwietnia przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Więcej o tym wydarzeniu pisze Dominika Olender.

Zachęcamy do wysłuchania i komentowania wypowiedzi artystki o nierówności płci, molestowaniu, seksualizacji…

Marta Śniady, wideo: Grzesiek Mart, prod. NOSPR

Wideo jest bardzo ważnym elementem mojej twórczości. (…) Często w swoich obrazach występuję. Jestem kobietą, jestem Polką, a ostatnio to nie jest łatwa rola, natomiast bardzo inspirująca (…). I ten temat na pewno mnie boli. Nasze prawa są nam zabierane, nie jesteśmy szanowane, nasza rola w społeczeństwie jest sprowadzana do roli żony i matki, takiej podstawowej kury domowej.

Marta Śniady, urodzona w 1986 r. w Pabianicach, obecnie mieszka we Wrocławiu. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi (2010), kształcąc się pod kierunkiem Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Swoje umiejętności rozwijała też w ramach Podyplomowych Studiów Muzyki Filmowej, Komputerowej i Twórczości Audiowizualnej w Łodzi, a w 2019 r. ukończyła studia podyplomowe w Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus, w klasie Simona Steena-Andersena i Nielsa Rønsholdta.


Jej utwory były prezentowane w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, Danii i we Francji podczas takich festiwali, jak Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Frau Musica Nova, Sacrum Profanum, Pulsar, KLANG, RAMA, Música Estranha i Percussion Plus. Współpracowała z wieloma zespołami, wśród których można wyróżnić m.in. Kwartludium, ElettroVoce, Spółdzielnię Muzyczną, Orkiestrę Muzyki Nowej, Ensemble Garage, Hashtag Ensemble czy Duo van Vliet. Jest autorką muzyki instrumentalnej, scenicznej, elektroakustycznej; obecnie zajmuje się przede wszystkim muzyką audio-wideo.


W 2013 r. otrzymała I nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie. W 2016 r. Polskie Radio zgłosiło jej kompozycję pt. aer na 63. Międzynarodową Trybunę Kompozytorów. W 2017 r. uzyskała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 r. obroniła doktorat w zakresie kompozycji w macierzystej uczelni, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta.