Andrzej Saciuk – Der Schwarze Bass – premiera filmu

19.06.2020

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza w piątek 19 czerwca o 18.00 na premierę filmu dokumentalnego o wybitnym śpiewaku operowym – Andrzeju Saciuku. W związku z niedawną śmiercią artysty film jest hołdem złożonym jemu przez przyjaciół i współpracowników – sławy scen operowych całego świata.

O sławnym basie wypowiadają się: Teresa Żylis-Gara, Delfina Ambroziak, Sławomir Pietras, Piotr Miciński, Dariusz Stachura, Tomasz Konieczny, Tadeusz Kopacki, Łukasz Konieczny, Arkadiusz Jakus, Joanna Zimmer-Nowicka, Andrzej Dobber, Thorsten Grumbel oraz Morenike Fadayomi.

Andrzej Saciuk, Tomasz Konieczny, fot. Joanna Miklaszewska, Teatr Wielki w Łodzi

Swoim głosem i nieodpartą charyzmą Andrzej Saciuk uświetniał otwarcie łódzkiej sceny operowej… czterokrotnie! Pierwszy raz w 1954 partią Skołuby inaugurował powstanie Opery Łódzkiej, a 12 lat później występował w trzech odbywających się dzień po dniu premierach, otwierających Teatr Wielki w Łodzi.

„Mistrzowski”, „fenomenalny”, „reprezentujący najwyższą klasę wokalną” -to tylko niektóre epitety stale przewijające się w ciągu kariery legendarnego basa. Andrzej Saciuk, der Schwarze Bass, to postać rozpoznawana na scenach teatrów operowych i słynnych sal koncertowych i festiwali na świecie. Przez wiele lat był związany m.in. z Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, z Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Operą Śląską w Bytomiu, Teatrem Wielkim w Łodzi i Warszawską Operą Kameralną. O jego przenikliwym głosie o ciemnej, głębokiej barwie rozpisywali się krytycy. Kolegów scenicznych zdumiewał wszechstronnością i umiejętnością przechodzenia z roli w rolę.

“Straszny dwór” Moniuszki, 1967, archiwum Teatra Wielkiego w Łodzi

Jednak śpiewak, posiadający zaszczytny tytuł Kammersänger, nie lubił zbędnych ceremonii. Nie przepadał też, gdy zwracano się do niego „Profesorze” lub „Maestro”. Ogromnie cenił swoich przyjaciół, pielęgnował te relacje. Bliskie mu osoby opisują Andrzeja Saciuka jako osobę z nadzwyczajnym poczuciem humoru, wesołą, a jednocześnie skromną i z dystansem do siebie. Ostatnimi laty rozwijał swój talent pedagogiczny. Czerpał z tego wielką radość i satysfakcję. Jego studenci wspominają, że z biegiem czasu lekcje przeradzały się w spotkania, a Pan Saciuk stał się dla nich mentorem nie tylko w sztuce wokalnej, ale też w życiu.

:Aida”, 1970, archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi

12 maja 2020 roku pożegnaliśmy geniusza sceny, niedościgniony wzór dla wielu śpiewaków operowych. Ale, być może – przede wszystkim, pożegnaliśmy oddanego przyjaciela i nauczyciela. I właśnie dzięki nim – przyjaciołom, studentom, partnerom scenicznym powstał ten film. Osobistości muzyki operowej z entuzjazmem zaangażowały się w projekt, by podzielić się swoimi wspomnieniami o słynnym basie.

Więcej informacji i zdjęć znajduje się w Cyfrowym Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi.

Realizacja filmu:
Kaja Borkowska
Arkadiusz Jakus

Montaż:
Krzysztof Jeziorski

Zobacz również – Role Andrzeja Saciuka w Operze Łódzkiej i Teatrze Wielkim w Łodzi.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi