„Halka” okiem (tele)widza

10.06.2020, Ewa Chałat

W niedzielę, 14 czerwca o 15.00 TVP Kultura już po raz drugi pokaże “Halkę” – spektakl wyprodukowany przez Operę Nova w Bydgoszczy.

Opera Moniuszki, przyjęta została w Operze Nova w 2013 r. aplauzem publiczności równym chyba emocjom, jakie towarzyszyły XIX-wiecznej premierze dzieła. Czy dzisiaj można je budzić historią uwiedzionej i porzuconej dziewczyny? Bydgoskie przedstawienie jest, co podkreślają recenzenci, inteligentne i poruszające, przystosowane do potrzeb postmodernistycznej wrażliwości i wyobraźni widza. Wspaniałe kreacje wokalne stworzyli: Jolanta Wagner w roli tytułowej i Tadeusz Szlenkier (Jontek).

Czwarta w historii bydgoskiej Opery realizacja „Halki”, przygotowana została w 2013 roku przez reprezentantki młodego pokolenia twórców teatralnych: reżyser Natalię Babińską, scenografki: Dianę Marszałek i Julię Skrzynecką, kostiumograf Paulinę Czernek i choreograf Iwonę Pasińską. Jedynie kierownictwo muzyczne przedstawienia i chóru spoczęło na męskich barkach: Piotra Wajraka i Henryka Wierzchonia.

Spektakl zarejestrowany profesjonalnymi kamerami został wydany na płytach DVD i Blu-ray w lutym 2020 roku.

Opera Nova: próbuje i …degustuje.

Od poniedziałku,15 czerwca wznowione zostaną próby do musicalu „Bulwar Zachodzącego Słońca”, które przerwane zostały w marcu br. Prace rozpoczną wyznaczeni soliści wraz z realizatorami: reżyserem Jackiem Mikołajczykiem, choreografami: Katarzyną Zielonką i Jarosławem Stańkiem.

Także symptomem powracającej „normalności” jest podjęcie działalności przez mieszczącą się w gmachu Opery Nova restaurację „Maestra”, która ponownie zaprasza gości.