Jak tańczą słonie

26.04.2021, Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Ngoma – tańczący słoń, fot. K. Wasielewski, Opera na Zamku

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Opera na Zamku zaprasza najmłodszych i nie tylko na spektakl baletowy Karola Urbańskiego Ngoma – tańczący słoń do muzyki Siergieja Prokofiewa, Modesta Musorgskiego, Camille’a Saint-Saënsa, Roberta Kani i innych. Zarejestrowany balet można będzie oglądać od czwartku 29 kwietnia do niedzieli 2 maja w serwisie YouTube na kanale Opery na Zamku lub za pośrednictwem strony internetowej Opery w Szczecinie. 

Ngoma – tańczący słoń, fot. K. Wasielewski, Opera na Zamku

Słoń, który tańczy? To przecież niemożliwe. Słonie tego nie potrafią. A jednak… Jeśli się coś kocha i czegoś pragnie, to na pewno można to osiągnąć – uważa Ngoma i wie, co mówi, bo taniec to jego pasja. Dzięki niej poczuł się szczęśliwy. Razem z nim wielką moc i radość tańca mogą odkryć też widzowie. Tańczyć może każdy, jeśli tylko chce. Warto poszukać rytmu w sobie – z pomocą Ngomy i jego przyjaciół każdemu uda się odkryć tę pasję w głębi swojego serca. 
Ngoma – tańczący słoń to spektakl przygotowany z myślą o najmłodszych widzach. Ma formę interaktywnej zabawy w taniec, dzięki czemu dzieci są aktywnymi uczestnikami spektaklu. Tylko obcując z tą sztuką, można ją zrozumieć – uważają twórcy spektaklu, dlatego zachęcają dzieci do udziału w przedstawieniu. Pokazują też, jak różnorodne formy może mieć taniec. Na oprawę muzyczną spektaklu składają się utwory najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Prokofiewa, Musorgskiego, Saint-Saënsa oraz muzyka Roberta Kani. Jak mówi stary Ngoma, taniec to niezwykły język, można nim pisać całe opowieści.

Czas trwania: ok. 1 godz.

Realizatorzy:

Scenariusz, reżyseria i choreografia: Karol Urbański
Muzyka oryginalna: Robert Kania
Scenografia i kostiumy: Tijana Jovanowić
Reżyseria świateł: Maciej Igielski

Ngoma – tańczący słoń, fot. K. Wasielewski, Opera na Zamku


Obsada: 

Stary Ngoma: Piotr Zgorzelski
Młody Ngoma: Patryk Kowalski
Mama Słonia: Aleksandra Głogowska
Papuga: Nayu Hata
Małpka: Yu Yumani
Myśliwi: Paweł Wdówka, Piotr Nowak
Kurczak: Stephanie Nabet
Hipopotam: Andrzej Śmiałek
Pies: Robert Bernad
Kot: Nadine de Lumé
Kangur: Emma McBeth

Olga Bilas: fortepian
Inspicjent: Maria Malinowska-Przybyłowicz

Ngoma – tańczący słoń, fot. K. Wasielewski, Opera na Zamku