Kościelniakowy “Idiota” w sieci

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu zawiesił działalność do końca kwietnia 2020 roku. Udostępnił jednak dla widzów nagranie spektaklu “Idiota” według powieści Fiodora Dostojewskiego. Przedstawienie wyreżyserował jeden z najoryginalniejszych twórców w polskim teatrze – Wojciech Kościelniak, słynący z oryginalnych, nieoczywistych adaptacji wielkich dzieł literatury polskiej i światowej z ciekawą muzyką. Współpracował z takimi kompozytorami jak Piotr Dziubek czy Leszek Możdżer.

Głośne były jego inscenizacje musicali “Lalka” wg Prusa i “Chłopi” wg Reymonta oraz trans-opery “Sen nocy Letniej” wg Szekspira w Teatrze Muzycznym im Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Wielkim powodzeniem cieszyła się realizacja muzycznej wersji “Mistrza i Małgorzaty” wg Bułhakowa w Teatrze Muzycznym Capitol.

Kościelniak wystawiał również klasyczne musicale takie jak “West Side Story” Bernsteina czy “Hair” Galta MacDermota (w Gdyni i Gliwicach). Był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność artystyczną. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za “wybitne osiągnięcia artystyczne, a zwłaszcza oryginalne spektakle muzyczne oparte na klasyce polskiej i światowej”.  Znalazł się w gronie takich twórców jak Tadeusz Kantor, Konrad Swinarski czy Andrzej Wajda. Był pierwszym reżyserem spektakli muzycznych, który został uhonorowany tym wyróżnieniem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.

Wojciech Kościelniak, fot. Lukasz Giza,
materiały prasowe Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu

Cezary Studniak, który za rolę Rogożyna w tym spektaklu dostał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni, tak wspomina pracę z Wojciechem Kościelniakiem nad Idiotą:

Nikt wtedy tak odważnie nie demolował utartych schematów konstrukcji przedstawień muzycznych. To on narzucał nową jakość. I jak już przyzwyczaił widzów do czegoś nowego, momentalnie zmieniał tory. „Idiota” zapewne jest tego idealnym przykładem. Podobnie jak ze „Snem nocy letniej”, znów nie wpasował się tym spektaklem w odpowiedni czas, a na pewno był to istotny krok w jego drodze do mistrzostwa*.

Minimalistyczny, ascetyczny niemal spektakl, z surową scenografią Damiana Styrny, jednoosobowym baletem w wykonaniu Eweliny Adamskiej-Porczyk, zaskakiwał bogactwem muzyki Piotra Dziubka. Kompozycja na dwa akordeony również była nowością w teatrze muzycznym – grana na żywo przez samego autora i Jacka Berga stawała się chwilami jednym z bohaterów spektaklu. Teksty utworów napisał Rafał Dziwisz. W dorocznym rankingu krytyków miesięcznika Teatr Jacek Sieradzki wyróżnił tę kompozycję w kategorii najlepszej muzyki teatralnej.

Siłą „Idioty” stało się wspaniałe aktorstwo – pisze Piotr Sobierski. – Spektakl został świetnie zagrany przez zespół Capitolu, był zbudowany ze skrajnych emocji, soczystych kreacji i prostych zabiegów inscenizacyjnych*.

Tytułowego Idiotę, księcia Myszkina, zagrał Jakub Lasota, Nastazję  Filipownę – Helena Sujecka (nagranie jest z jej rolą) i Magda Kumorek na zmianę. W obsadzie nie brakowało znakomitych ról drugoplanowych i zapadających w pamięć epizodów.


*Cytaty pochodzą z książki Piotra Sobierskiego Więcej niż musical. Teatr Wojciecha Kościelniaka, wydanej przez Gdyńskie Centrum Kultury w 2018 roku.


Na zdjęciu: Cezary Studniak jako Rogożyn, Jakub Lasota jako Myszkin, Ewelina Adamska jako Dziewczyna. Fot. Łukasz Gawroński / Teatr Muzyczny Capitol


IDIOTA według powieści Fiodora Dostojewskiego
Teatr Muzyczny Capitol
premiera na Dużej Scenie 9 października 2009

scenariusz i reżyseria: Wojciech Kościelniak
muzyka i kierownictwo muzyczne: Piotr Dziubek
teksty piosenek: Rafał Dziwisz
scenografia i animacje: Damian Styrna
kostiumy: Katarzyna Paciorek
choreografia: Beata Owczarek, Janusz Skubaczkowski

obsada:
Książę Myszkin – Jakub Lasota
Parfion Rogożyn – Cezary Studniak
Nastazja Filipowna Baraszkow – Helena Sujecka
Iwan Fiodorowicz Jepanczyn – Andrzej Gałła
Jelizawieta Prokofiewna Jepanczyn – Ewa Klaniecka
Agłaja Iwanowna Jepanczyn – Justyna Antoniak
Adelajda Iwanowna Jepanczyn – Elżbieta Romanowska
Aleksandra Iwanowna Jepanczyn – Agnieszka Oryńska-Lesicka
Gawriła Ardalionowicz Iwołgin – Mikołaj Woubishet
Ferdyszczenko – Bartosz Picher
Afanasij Iwanowicz Tocki – Tomasz Sztonyk
Lebiediew – Aleksander Reznikow
Hipolit – Adrian Wiśniewski
Niemka – Magdalena Szczerbowska
Urzędnik I – Maciej Maciejewski
Urzędnik II – Tomasz Leszczyński
Dziewczyna – Ewelina Adamska-Porczyk
Matrioszki – Danuta Rondzisty, Maria Małkiewicz, Ewa Szlempo-Kruszyńska, Katarzyna Hybiak, Agnieszka Hajduk, Julia Kulpa
Muzycy: Piotr Dziubek – akordeon, Jacek Berg – akordeon

źródło informacji: Capitol