maria callas grafika poziome

Maria Callas w Operze Śląskiej

26.08.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

W sobotę 5 września o godzinie 18.00 zostanie zainaugurowany nowy sezon Opery Śląskiej w Bytomiu premierą kameralnego spektaklu „Callas. Master Class” w reżyserii Roberta Talarczyka. W tytułowej roli wystąpi Joanna Kściuczyk-Jędrusik.

Motywem przewodnim sztuki Terrence’a McNally’ego są kursy mistrzowskie, które Callas prowadziła w słynnej nowojorskiej Juilliard School na początku lat 70. XX wieku. Na scenie pojawiają się młodzi śpiewacy operowi, którzy muszą zmierzyć się z legendą i wytrzymać jej kąśliwe uwagi. Te lekcje śpiewu stają się pretekstem do wspomnień dotyczących oszałamiającej kariery, ale też skomplikowanego życia prywatnego.

Maria Callas zadebiutowała w Grecji jako 17-letnia dziewczyna, śpiewając partię Toski w operze Pucciniego i wzbudziła sensację. Kolejne ważne występy miały miejsce we Włoszech. Największą karierę zrobiła w latach 50. XX wieku. Była nazywana primadonną stulecia. W 1959 roku związała się z najbogatszym człowiekiem świata – Aristotelesem Onassisem, który nie chciał, aby często występowała na scenie. Ostatnim jest spektaklem była “Tosca” w Covent Garden w czerwcu 1965 roku.

Potem jeszcze w latach 1973-1974 występowała z Giuseppe Di Stefano w Europie, Ameryce Północnej i Azji, ale nie miała już wtedy dobrej formy wokalnej. Załamana zupełnie wycofała się z życia estradowego. Zmarła na zawał serca w Paryżu w 1977 roku. Mówiono, że powodem jej niedyspozycji wokalnej było stosowanie diety, ale nie wiadomo, czy była to prawda. Opera i miłość do muzyki były dla niej najważniejsze.

Reżyser Robert Talarczyk mówi, że spektakl w Operze Śląskiej nie będzie tylko opowieścią o Marii Callas i operze, ale również o świecie artystów:

Chciałbym, żeby widzowie wyszli z tego spektaklu z wiedzą, że bycie artystą to zarazem wyzwanie i boży dar, za który często trzeba zapłacić wysoką cenę.

W rolę Marii Callas wcieli się Joanna Kściuczyk-Jędrusik, a towarzyszyć jej będą m.in.: Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa i Maciej Komandera. Kostiumy do spektaklu stworzyła Gosia Baczyńska, znana projektantka mody, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Do tej pory w Callas w sztuce McNally’ego w Polsce wcielała się Krystyna Janda – i robiła to znakomicie, podróżując po całym kraju.

Joanna Kściuczyk-Jędrusik jest nie tylko znakomitą śpiewaczką operową, ale też świetną aktorką, więc możemy się spodziewać również ciekawej kreacji. Szczegóły dotyczące repertuaru znajdą Państwo na portalu Opery Śląskiej.

05.09 / sobota / godz. 18:00 | PREMIERA 

06.09 / niedziela / godz. 18:00 | KUP BILET

08.09 / wtorek / godz. 18:00 | Spektakl w Teatrze Śląskim w Katowicach | KUP BILET

17.09 / czwartek / godz. 18:00 | KUP BILET