Anita Maszczyk

Miłość to niebo na ziemi w Sarnakach nad Bugiem

11.09.2021, GOK, KKP

Wójt Gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz i Gminny Ośrodek Kultury w Sarnakach zapraszają 12 i 19 września na Klasyczne Koncerty – Przystanki III Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Festiwal odbędzie się w Białej Podlaskiej w dniach 18-26 września pod patronatem prezydenta miasta Michała Litwiniuka. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Bialskiego Centrum Kultury, którego dyrektorem jest Zbigniew Kapela. Współorganizatorem wydarzeń jest Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego z jej dyrektorem artystycznym Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim i dyrektor zarządu Anną Habrewicz. Nad działalnością programową czuwa również rada Fundacji: Zbigniew Napierała, Barbara Kaczmarkiewicz i Zbigniew Jakubas.

12 września o godz.18.00 w kościele parafialnym w Sarnakach odbędzie się koncert  “Miłość to niebo na ziemi”, w wykonaniu artystów scen muzycznych w Polsce. Podczas koncertu  wystąpi maestra Anita Maszczyk.

Anita Maszczyk i zespół muzyczny ORFEUM. Od lewej: Adam Zając – koncertmistrz, skrzypce, Adam Mazoń – fortepian, Ewa Zając – skrzypce, Krzysztof Meisel – altówka, Anna Matera – wiolonczela

Naukę rozpoczęła w PSM (Państwowej Szkole Muzycznej) I stopnia im. F. Chopina w Będzinie w klasie fortepianu, a następnie kontynuowała ją w PSM II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie śpiewu solowego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu solowego Haliny Skubis. Kunszt wokalny doskonaliła także pod opieką wspaniałej polskiej śpiewaczki prof. Jadwigi Romańskiej.

Na zawodowej scenie muzycznej debiutowała partią Adeli w „Zemście nietoperza” Johanna Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu. Partię tę śpiewała także w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego solistką była w latach 2001-2016.

Z jej licznych ról należy wymienić: Rosinę w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego, Frasquitę w „Carmen” Bizeta, Anninę w „Nocy w Wenecji” oraz Franzi w „Wiedeńskiej krwi” Straussa, Silvę i Stasi w „Księżniczce czardasza” i Maricę w „Hrabinie Maricy” Kálmána, Hannę Glawari w „Wesołej wdówce” Lehára, Eurydykę w „Orfeuszu w piekle” Offenbacha, Irenę Molloy w „Hello Dolly!” Hermana, Maggie w „Dajcie mi tenora” Ludviga, Bessie w „Kwiecie Hawaii” Abrahama.

Współpracowała także z Teatrem Wielkim w Łodzi, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi. Od 2003 roku śpiewa w koncertach „Z batutą i humorem” pod batutą Macieja Niesiołowskiego. Równocześnie prowadzi działalność pedagogiczną i menedżerską, a także wciela się w rolę animatora kultury.

Jest współzałożycielką Jurajskiej Orkiestry Kameralnej, a także koordynatorem projektu Filharmonia Jurajska. Podjęła też współpracę z Michałem Znanieckim jako asystentka reżysera.

Naira Ayvazyan

Zaśpiewają również: sopranistka pochodząca z Armenii Naira Ayvazyan oraz aktorzy i wokaliści Orfeum: Magdalena Marcinkowska-Łamacz, Przemysław Łamacz, Aureliusz Ryś.

Magdalena Marcinkowska-Łamacz
Przemysław Łamacz
Aureliusz Ryś

Artystom będzie towarzyszyć zespół muzyczny Orfeum: Adam Mazoń – fortepian, Adam Zając – koncertmistrz, skrzypce, Ewa Zając – skrzypce, Krzysztof Meisel – altówka, Anna Matera – wiolonczela.

Krzysztof Korwin-Piotrowski

Autorem scenariusza jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie i Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Narrację koncertu poprowadzi z Ewą Krystyną Arasymowicz.

Ewa Krystyna Arasymowicz na plaży nad Bugiem w Serpelicach

W repertuarze znajdą  się  przeboje operetki, musicalu i muzyki estradowej.

Kamila Wąsik-Janiak

19 września o godz.12.00 w kościele parafialnym w Serpelicach odbędzie się “Poranek z muzyką klasyczną – Od Bacha do Pucciniego”. W koncercie zabrzmią między innymi wspaniałe utwory Bacha i Wieniawskiego w interpretacji wybitnej skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak oraz arie z oper Mozarta, Scarlattiego, Verdiego i Pucciniego. Zabrzmi też muzyka Leoncavalla i Rossiniego w wykonaniu gwiazdy teatrów muzycznych Małgorzaty Długosz.

Małgorzata Długosz

Na fortepianie zagra ceniony pianista Mirosław Feldgebel.

W świat muzyki poważnej wprowadzi dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO w Warszawie i Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Wstęp wolny

Partnerami wydarzenia są: Samorząd Województwa Mazowieckiego i Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Katolickie Radio Podlasie, Życie Siedleckie, Kurier Podlaski, portal podlasie24.pl i Słowo Podlasia.

Sponsorami są: Dwór w Zabużu – Hotel SPA, Gmina Sarnaki, Furora Światłowód i Justyna Filipiuk – Firma Handlowo-Usługowa z Sarnak.