Sierpień z „Toscą” w Operze Wrocławskiej

15.07.2021, OW, EK

Opera Wrocławska ogłosiła sezon artystyczny 2021/2022. Wśród premier m.in. ponadczasowa Tosca z udziałem Lianny Haroutounian i Ambrogio Maestriego oraz Don Carlo z olśniewającą Kristine Opolais. Pojawi się również Wolny Strzelec, którego premiera odbyła się 200 lat temu! Spektakl z udziałem Aleksandry Kurzak uświetni wyjątkowy jubileusz 180-lecia gmachu Opery Wrocławskiej. Nie zabraknie także długo wyczekiwanych tytułów, takich jak Faust i Halka oraz ulubionej Cyganerii, czy Dziadka do orzechów.

Opera Wrocławska rozpocznie sezon ponadczasowym dziełem Giacomo Pucciniego pt. Tosca. Niezwykle zwarta akcja (muzycznie i teatralnie) przenosi nas do Rzymu 1800 roku. To właśnie tam – na dziedzińcu Zamku Świętego Anioła – jesteśmy świadkami intrygi, która z miłości przeradza się w tragedię. Do wrocławskiej Tosci zostali zaangażowani światowej sławy reżyser Michael Gieleta oraz scenograf i projektant kostiumów Gary McCann. Natomiast gwiazdorska obsada głównych ról to m.in.: znana wrocławskiej publiczności z Gali Inauguracyjnej z 2020 roku Lianna Haroutounian oraz Ambrogio Maestri, jeden z najbardziej uznanych barytonów na świecie.

Giacomo Puccini, otwierając Toscą wiek dwudziesty, swoim ówcześnie niespotykanym, wyjątkowym językiem muzycznym i na wskroś werystycznym przekazem, uczynił operę bliższą ludzi. Chociaż bliższa to ona już była jakieś pięćdziesiąt lat wcześniej, choćby za sprawą Traviaty Giuseppe Verdiego, lecz tam owa bliższość opierała się głównie na libretcie. Tutaj jest coś więcej, oprócz libretta mamy emocjonalną partyturę, która maluje nam w głowie obraz rzymskiego kościoła Sant’Andrea della Valle z obrazem markizy Attavanti, pałac Scarpii czy dziedziniec Zamku Świętego Anioła.

Dzieło, którego premiera odbyła się 121 lat temu (14 stycznia 1900 roku), jest w swej istocie niezwykle realistyczne. Emocje i czucia, które są obecne w partii Florii Tosci oraz malarza Mario Cavaradossiego, udzielają się publiczności.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Opery Wrocławskiej.

OBSADA:
Floria Tosca – Lianna Haroutounian / Ewa Vesin
Mario Cavaradossi – Giorgi Sturua / Tadeusz Szlenkier
Baron Scarpia – Ambrogio Maestri / Mikołaj Zalasiński
Cesare Angelotti – Tomasz Rudnicki / Jakub Michalski
Zakrystian – Jacek Jaskuła / Maciej Krzysztyniak
Spoletta – Jędrzej Tomczyk / Aleksander Zuchowicz
Sciarrone – Andrzej Zborowski
Strażnik – Marek Klimczak