Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego

05.05.2021, Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Opera na Zamku zaprasza na premierę online specjalnie zarejestrowanego spektaklu według scenariusza i w reżyserii Natalii Babińskiej, pod kierownictwem Jerzego Wołosiuka Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego.

Spektakl będzie można obejrzeć bezpłatnie od 8 do 16 maja za pośrednictwem strony internetowej Opery na Zamku w Szczecinie.

Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego, fot. P. Nykowski, Opera na Zamku

Mistrza zobaczymy w kuchni, bo mag opery zrezygnował już z muzycznej kariery. Nie jest tajemnicą, że Rossini faktycznie był genialnym kucharzem i faktycznie w pewnym momencie przestał komponować. Wcześniej czarował publiczność jako kompozytor, teraz chce urzekać swych gości niezwykłymi przepisami. Jego kuchenne wyczyny dosłownie czynią cuda – przywracają śpiewaczce głos i leczą rany nieszczęśliwie zakochanego mężczyzny. Ale nad cudami nawet najlepszy szaman nie zapanuje. Receptury trafiają do publiczności, a ta magię kompozytora wykorzystuje nie do końca jak powinna. Natomiast czarodziej Rossini wpada w pychę. Pycha – jak to pycha – przywołuje diabła.

Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego, fot. P. Nykowski, Opera na Zamku

Natalia Babińska, autorka scenariusza i reżyserka, mówi: Gdy mistrz Rossini, zdając już sobie sprawę z nadprzyrodzonych mocy swoich potraw, przygotowuje posiłek spełniający marzenia i tajemniczy deser „na pociechę”, zaczyna się istny potok niezręcznych sytuacji… Kulinarny szaman zaczyna rozumieć, że zarobione na magii pieniądze nie mają znaczenia, że jedyne, czego chce, to… tego nie zdradzimy. Po przepis na eliksir szczęścia zapraszamy przed ekrany. Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego to pełen radości i dowcipu spektakl. Zobaczymy w nim nawet prawdziwe dania, a usłyszymy oczywiście gorącą muzykę Rossiniego.

Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego, fot. P. Nykowski, Opera na Zamku

Realizatorzy

Scenariusz i reżyseria: Natalia Babińska
Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk 
Scenografia i kostiumy: Martyna Kander
Reżyseria świateł, projekcje: Dawid Karolak, Paweł Kois

Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego, fot. P. Nykowski, Opera na Zamku

Obsada

Rossini: Tomasz Rak
Przyjaciel / Młodzieniec / Pan z teczką: Szymon Rona
Primadonna: Lucyna Boguszewska
Zdradzana żona / Dulcynea: Victoria Vatutina
Zdradzany mąż / Diabeł: Rafał Pawnuk
Młodzieniec / Pan z teczką: Tomasz Łuczak
Ukochana kawiarka: Stephanie Nabet

fortepian: Olga Bila
Dyrygent: Jerzy Wołosiuk
Inspicjent: Katarzyna Berowska