Z walentynką do opery

06.02.2021, Ewelina Kucharska

5 lutego zapadła decyzja, która ucieszyła chyba każdą osobę związaną z kulturą, bądź zwyczajnie pragnącą ponownego spotkania z nią na żywo – filharmonie, teatry i kina znowu zostały otwarte! Powodów do szczęścia nie sposób zliczyć na palcach obu rąk, bo chociaż wygodnie ogląda się transmisje na kanapie, to żywego dźwięku nie są w stanie zastąpić nawet najlepsze głośniki kina domowego. Ucieszyć mogą się także Ci, którzy do tej pory nie znaleźli wyjątkowego pomysłu na świętowanie Walentynek w domu. Teatry operowe i filharmonie serdecznie zapraszają wszystkich zakochanych w swoje progi. Któż lepiej wyrazi uczucia, niż sama muzyka?

Katarzyna Dondalska, fot. Suse Beck, Filharmonia Łódzka

Chociaż dzień świętego Walentego przypada w niedzielę, to niektóre instytucje rozpoczną świętowanie już w piątek, 12 lutego. Filharmonia Łódzka zorganizowała koncert Od Paryża do Hollywood, który dostępny będzie online na kanale YouTube filharmonii od godz. 18:55. Koncert rozpocznie się sławnymi utworami wielkich francuskich XIX‑wiecznych mistrzów: Bizeta, Offenbacha i Gounoda. Następnie słuchacze przeniosą się do Londynu, aby wysłuchać utworu z operetki Piraci z Penzance Arthura Sullivana. Podróż zakończy się za oceanem, już nie w XIX, a XX wieku, utworami takimi jak Moon River czy Le Jazz Hot Henry’ego Manciniego. Partię solistki wykona wspaniała sopranistka, Katarzyna Dondalska, a Orkiestrą Symfoniczną FŁ będzie dyrygował jej brat – Maksym Dondalski. Od Paryża do Hollywood to wspaniała okazja nie tylko dla miłośników opery, ale także wielbicieli muzyki popularnej!

Mariusz Kwiecień i Alexandra Flood, Don Pasquale, fot. Karol Fatyga, Opera Krakowska

Święto zakochanych trwać będzie w operze również w sobotę. 13 lutego o godz. 18:30 Opera Krakowska zaprasza nie tylko przed ekrany komputerów i telewizorów, ale także na widownię! Tam będzie można obejrzeć Don Pasquale Donizettiego w mistrzowskiej obsadzie – w roli Malatesty wystąpi Mariusz Kwiecień, a w postać notariusza wcieli się reżyser przedstawienia, Jerzy Stuhr, którego debiut na scenie operowej, właśnie w tej inscenizacji, spotkał się z wieloma przychylnymi recenzjami. Don Pasquale to propozycja dla tych, którzy uwielbiają komedie pełne absurdów i miłosnych intryg. Muzyczną stroną przedstawienia pokieruje niezawodny Tomasz Tokarczyk. Bilety oraz szczegółowe informacje są dostępne na stronie Opery Krakowskiej.

Tadeusz Kozłowski, fot. Chwalisław Zieliński, materiał archiwalny Teatru Wielkiego w Łodzi

Tego dnia nie tylko Opera Krakowska zaprasza melomanów na spotkanie z żywą muzyką. W Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki będzie można wysłuchać wykonania koncertowego Zemsty Nietoperza Straussa. Koncert poprowadzi Andrzej Ogórkiewicz, a o oprawę muzyczną zadbają m.in. Piotr Friebe, Monika Mych-Nowicka, Barbara Gutaj‑Monowid i Bartłomiej Szczeszek, pod batutą Tadeusza Kozłowskiego. Koncert będzie dostępny również online, na kanale YouTube poznańskiej opery, 14 lutego od godz. 18:00.

Napój miłosny, fot. Krzysztof Bieliński, Opera Śląska w Bytomiu

Wracając do Donizettiego – kompozytor miał talent do przedstawiania historii miłosnych, o czym może świadczyć obecność jego utworów w walentynkowym repertuarze. Napój Miłosny w reżyserii Karoliny Sofulak w niedzielę, 14 lutego o godz. 18:00, zaprezentuje Opera Śląska w Bytomiu. W związku z otwarciem teatrów organizatorzy zapraszają zakochane pary na widownię. Z powodu obostrzeń nie można jednak spożywać napojów (nie tylko miłosnych), więc dla spragnionych Opera Śląska pozostawia znaną nam już doskonale formę – spektakl będzie transmitowany na żywo za pośrednictwem platformy VOD. Bilety na wydarzenie online i nie-online oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie Opery Śląskiej.

Napój miłosny, Zemsta Nietoperza czy Don Pasquale to tylko niektóre z propozycji Walentynkowych wieczorów w operze. Teatry i filharmonie wciąż podejmują decyzje, o których będziemy Państwa informować. A jeśli jakieś samotne serce poczuło przez chwilę smutek, mam na to niezawodny sposób – zakochać się w operze!

Zdjęcie na górze: Don Pasquale, reż. J. Stuhr, fot. R. Kornecki, Opera Krakowska