Zakonnica w przebraniu

26.06.2020, KKP

W ramach rozpoczętej 13 czerwca 2020 roku akcji “Muzyczny wraca do gry” Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza Widzów w sobotę 27 czerwca o 19.00 do swojej siedziby na Zakonnicę w przebraniu w reżyserii Jacka Mikołajczyka. Musical powstał na podstawie słynnego filmu pod tym samym tytułem z 1992 roku z Whoopi Goldberg w roli głównej. Barowa piosenkarka Deloris Van Cartier jest przypadkowym świadkiem morderstwa dokonanego przez jej kochanka. Ten postanawia ją zabić. W ramach pomocy oferowanej przez policję, główna bohaterka zostaje wysłana do klasztoru. Przełożona znajduje dla niej miejsce w zakonnym chórze. Deloris w krótkim czasie zostaje dyrygentem i wprowadza do zespołu nowego ducha. Twórcą muzyki jest Alan Menken (Piękna i bestia, Sklepik z horrorami, Gazeciarze), laureat nagrody Tony oraz zdobywca ośmiu statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Za Zakonnicę w przebraniu został nominowany pięciokrotnie do Tony Awards, w tym za najlepszy musical.

Zakonnica w przebraniu

Poznańską wersję wyreżyserował Jacek Mikołajczyk, który z wielkim powodzeniem zrealizował Rodzinę Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym (Złota Maska za reżyserię i Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury za najlepszy spektakl muzyczny w Polsce), a także m.in. Nine w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, Czarownice z Eastwick i next to normal w Teatrze Syrena w Warszawie, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego. Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch (Jekyll&Hyde, Evita, Jesus Christ Superstar), za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk (Chłopi, Rodzina Addamsów), za scenografię był odpowiedzialny Grzegorz Policiński (Nędznicy, Hair), a kostiumy zaprojektowała Ilona Binarsch (Producenci, Rodzina Addamsów). Obsada była wyłoniona w drodze ogólnopolskiego castingu.

Publiczność może tu usłyszeć przeboje odwołujące się do najlepszych wzorców muzyki tanecznej lat 70-tych, przywołujące na myśl kultowy zespół BeeGees, solistki – Dianę Ross i Donnę Summer czy film Gorączka sobotniej nocy.  Nie zabraknie takich hitów jak Take me to heaven, Raise your voice oraz tytułowego Sister act. Wszystkie utwory są wykonywane w polskiej wersji językowej autorstwa Jacka Mikołajczyka. Premiera Zakonnicy w przebraniu odbyła się w 2009 roku w Londynie. Dwa lata później spektakl zadebiutował na Broadwayu. Poznańska realizacja jest polską prapremierą musicalu.

“Jeżeli coś nas porusza, to dlaczego mielibyśmy mówić o tym szeptem?”. Tak twierdzi jedna z zakonnic, bohaterek naszego musicalu i to właściwie jego motto. Zakonnica w przebraniu to spektakl także o tym, że nie trzeba bać się zmian, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się rewolucyjne, a sam duch zmian jest równie inspirujący, co inny Duch, mający przecież podstawowe znaczenie dla zakonnic. W ogóle musical i kościół mają ze sobą wiele wspólnego: i tu, i tu śpiewa się o miłości. Czasem, jak się okazuje, w gorących rytmach disco.

Jacek Mikołajczyk – reżyser i tłumacz

Zakonnica w przebraniu

zdjęcia – materiały Teatru Muzycznego w Poznaniu