Stachura_Dariusz_ja

Dariusz Stachura o swojej karierze

11.06.2020

Krzysztof Korwin-Piotrowski zaprasza na spotkanie online z Dariuszem Stachurą w cyklu Orfeo TV: “Muzyka moja miłość”.

Dariusz Stachura jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. W 1989 roku z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. W 1992 r. otrzymał Nagrodę Specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, m.in. za partie tenorowe w „Nabucco” i „Traviacie” Verdiego, „Kawalerze srebrnej róży” Straussa, „Cosi fan tutte” i „Don Giovannim” Mozarta oraz w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. Od tego czasu datuje się także udział artysty w licznych tournées zagranicznych, zarówno ze swoim macierzystym Teatrem Wielkim w Łodzi, jak i innymi teatrami po całej niemal Europie, m.in.: Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii a także Chinach, RPA oraz w USA.

Dariusz Stachura w Salonie Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie, fot. K. Korwin-Piotrowski

Bardzo ważną dziedziną aktywności artystycznej Dariusza Stachury jest jego udział w koncertach muzyki oratoryjnej. Partie tenorowe w takich dziełach, jak: „Stabat Mater” i „Mała Msza Uroczysta” Rossiniego, „Requiem” Verdiego, „Msza koronacyjna” i „Requiem” Mozarta, „Stabat Mater” Dvořáka, „Msza uroczysta” Wiłkomirskiego czy II Symfonia Mendelssohna, artysta wykonywał wraz z Filharmonią Narodową w salach koncertowych Polski i Europy. Ściśle współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, kreował pierwszoplanowe role w premierowych i szeregowych przedstawieniach. Oprócz wymienionych powyżej tytułów artysta ma w swoim repertuarze takie opery, jak: „Straszny dwór” Moniuszki, ,,Faust” Gounoda, „Don Pasquale”, „Łucja z Lammermooru” i „Napój miłosny” Donizettiego, „Madame Butterfly” Pucciniego oraz „Rigoletto” Verdiego.

Dariusz Stachura, fot. Teatru Wielkiego w Łodzi

Do niewątpliwych sukcesów artystycznych Dariusza Stachury należy zaliczyć jego udział w obchodach 100-lecia premiery „Cyganerii” Pucciniego w Turynie w 1996 roku, gdzie jako jedyny obcokrajowiec i pierwszy dubler Luciano Pavarottiego kreował na zmianę z Mistrzem partię Rudolfa. Brał udział w licznych festiwalach operowych, m.in.: Viva Il Canto w Cieszynie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwal im.Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju i Przystanki Festiwalowe im. Jana Kiepury (na zaproszenie Bogusława Kaczyńskiego),

Iwona Tober i Dariusz Stachura, “Ach, jedź do Varasdin” z “Hrabiny Maricy” Kalmana,
Przystanek Festiwalowy im. Jana Kiepury; Auditorium Maximum, Kraków 2013

Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Festiwal w Xanten, Ludwigsburgu (Niemcy) oraz Wexford Festival Opera (Irlandia). Jest laureatem VII Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. Od 2000 do 2004 roku przebywał na kontrakcie w Norymberdze. Od 1999 roku koncertuje z programem „Trzech Polskich Tenorów” w Polsce i za granicą (Kanada, USA, Niemcy).

Dariusz Stachura i Adam Zdunikowski, “Granada” Lary, Królewska Orkiestra Symfoniczna przy Pałacu wWilanowie, Dni Muzyki Europejskiej na Pomorzu. Tychowo 2009

Obecnie jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku oraz „Wielkiej Gali Polskich Tenorów” w Ciechocinku. Od roku 2016 jest Prezesem Fundacji „Canto Pro Classica”, która zajmuje się promocją polskiej kultury i młodych talentów. Od wielu lat jest dyrektorem Agencji Artystycznej Accordo. Jest twórcą i dyrektorem naczelnym Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Ciechocinku – Turniej Polskich Akademii Muzycznych.

Dariusz Stachura, “Funiculi, funicula” Denzy, Królewska Orkiestra Symfoniczna przy Pałacu w Wilanowie, Dni Muzyki Europejskiej na Pomorzu. Tychowo 2009

Nagrał płyty CD: „Trzech Polskich Tenorów”, „Ave Maria”, „Walewska & Stachura”, „Straszny dwór” (z Operą Narodową), „Opera Italiana” (w Niemczech pod batutą G. Schulza) oraz Dariusz Stachura – „Belcanto per sempre”.  

Jest Honorowym Obywatelem miasta Łodzi i Brzezin. Od września 2019 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego w Łodzi.