Milewski_Salon_BK

Jakub Milewski o teatrze, muzyce i… chińskim Wuhan

Od 1 sierpnia jest dostępny na kanale Orfeo TV oraz na portalu ORFEO nowy program z cyklu “Muzyka moja miłość”. Tym razem dyrektor artystyczny Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski rozmawia z Jakubem Milewskim.

Z wykształcenia śpiewak operowy (baryton), z zamiłowania kompozytor i dyrygent, a także producent projektów muzycznych. Kieruje artystycznie Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie i jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego Ostrołęckie Operalia.

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Roberta Cieśli) na wydziale wokalno-aktorskim. Koncertował w wielu miastach Polski, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Norwegii, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Jest twórcą „Kantaty Przemienienia” (prawykonanie odbyło się w Archikatedrze w Białymstoku w 2013 roku), a także piosenki promującej film „Zerwany kłos” w reżyserii Witolda Ludwiga.

W 2017 r. na zakopiańskich Krzeptówkach odbyła się premiera jego Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój…” w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu z librettem Jerzego Binkowskiego.

Jakub Milewski nagrał kilka płyt, w tym wspomnianą „Kantatę Przemienienia” (CD + DVD) pod jego dyrekcją, wydaną przez Edycję św. Pawła, a także m.in. „Pieśni Powstania Warszawskiego w nowych aranżacjach Włodzimierza Korcza” (jako solista), wydaną przez warszawską Filharmonię im. R. Traugutta, czy „Śpiewy historyczne” zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i wydane przez Fundację 1863.pl.

Występował jako solista w spektaklach operowych: „Sen nocy letniej” Benjamina Brittena, „Straszny Dwór“ Stanisława Moniuszki (Teatr Wielki – Opera Narodowa – koprodukcja z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina) i „Wesele Figara” – rola tytułowa (Polska Opera Królewska). Był stypendystą w Conservatorio Statale di Musica G. Rossini w Pesaro (Włochy). Uczestniczył w Masterclass wybitnych śpiewaków, między innymi Evghenii Dundekovej i José Carrerasa.

W 2018 roku został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem pamiątkowym PRO MASOVIA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i promowanie regionu w Polsce i za granicą, a w roku 2019 odebrał odznakę honorową Za zasługi dla Miasta Ostrołęki.

W grudniu 2019 roku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Euro-China International Culture&Media Limited Company oraz uniwersytetami chińskimi JiLin University of Arts w Changchun, Hunan Normal University w Changsha, South Central University for Nationalities w Wuhan, Central Conservatory of Music w Beijing (Pekin) współorganizował tournée studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w ramach którego czterokrotnie wystawiono operę (w formie koncertu inscenizowanego) “Straszny Dwór” Stanisława MoniuszkiW partii Miecznika wystąpił gościnnie Jakub Milewski.

Jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”, który w tym roku odbędzie się po raz piąty. Portal muzyczny ORFEO jest patronem medialnym tego wydarzenia.