Milewski-Jakub_poziome

Jakub Milewski

24.07.2020

Od 1 sierpnia będzie dostępny na kanale Orfeo TV oraz na portalu ORFEO nowy program z cyklu “Muzyka moja miłość”. Tym razem dyrektor artystyczny Fundacji Orfeo im. Bogusława Kaczyńskiego Krzysztof Korwin-Piotrowski będzie rozmawiać z Jakubem Milewskim.

Z wykształcenia śpiewak operowy (baryton), z zamiłowania kompozytor i dyrygent, a także producent projektów muzycznych. Kieruje artystycznie Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.

aria Boniego z “Księżniczki czardasza” Kalmana

Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa prof. Roberta Cieśli) na wydziale wokalno-aktorskim. Koncertował w wielu miastach Polski, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii, Niemiec i Norwegii, a także w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

fg. “Kantaty Przemienienia” Jakuba Milewskiego, wyst.: Sylwia Banasik, Martyna Ciok, Kuba Jurzyk, Wiktor Korszla, Chór Politechniki Białostockiej przygotowany przez Wiolettę Miłkowską, Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją kompozytora, Białystok 2013

Jest twórcą „Kantaty Przemienienia” (prawykonanie odbyło się w Archikatedrze w Białymstoku w 2013 roku), a także piosenki promującej film „Zerwany kłos” w reżyserii Witolda Ludwiga.

“Warto jest wierzyć” Jakuba Milewskiego, tekst: Witold Ludwig

W 2017 r. na zakopiańskich Krzeptówkach odbyła się premiera jego Kantaty „Totus Tuus – CałyM Twój…” w 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II na Podhalu z librettem Jerzego Binkowskiego.

Totus Tuus – CałyM Twój…” Jakuba Milewskiego, wyst.: Natalia Piotrowska,Zosia Nowakowska,Michał Gasz, Janusz Kruciński, Płocka Orkiestra Symfoniczna im.Witolda Lutosławskiego,Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej, Chór “Tibi Domine”, Katedra Radomska 2018
“Kiedy umarłeś…” Jakuba Milewskiego, śpiewa Michał Gasz (pamięci Jana Pawła II)

Jakub Milewski nagrał kilka płyt, w tym wspomnianą „Kantatę Przemienienia” (CD + DVD) pod jego dyrekcją, wydaną przez Edycję św. Pawła, a także m.in. „Pieśni Powstania Warszawskiego w nowych aranżacjach Włodzimierza Korcza” (jako solista), wydaną przez warszawską Filharmonię im. R. Traugutta, czy „Śpiewy historyczne” zarejestrowane w Studiu Koncertowym Polskiego Radia i wydane przez Fundację 1863.pl.

Występował jako solista w spektaklach operowych: „Sen nocy letniej” Benjamina Brittena, „Straszny Dwór“ Stanisława Moniuszki (Teatr Wielki – Opera Narodowa – koprodukcja z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina) i „Wesele Figara” – rola tytułowa (Polska Opera Królewska). Był stypendystą w Conservatorio Statale di Musica G. Rossini w Pesaro (Włochy). Uczestniczył w Masterclass wybitnych śpiewaków, między innymi Evghenii Dundekovej i José Carrerasa.

W 2018 roku został odznaczony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem pamiątkowym PRO MASOVIA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i promowanie regionu w Polsce i za granicą, a w roku 2019 odebrał odznakę honorową Za zasługi dla Miasta Ostrołęki.

“Śnić sen” z musicalu “Człowiek z La Manchy” Leigha, Ostrołęka 2019

W grudniu 2019 roku Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, Euro-China International Culture&Media Limited Company oraz uniwersytetami chińskimi JiLin University of Arts w Changchun, Hunan Normal University w Changsha, South Central University for Nationalities w Wuhan, Central Conservatory of Music w Beijing (Pekin) współorganizował tournée studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego, w ramach którego czterokrotnie wystawiono operę (w formie koncertu inscenizowanego) “Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki. W partii Miecznika wystąpił gościnnie Jakub Milewski.

Jest pomysłodawcą i Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzycznego „Ostrołęckie Operalia”, który w tym roku odbędzie się po raz piąty. Portal muzyczny ORFEO jest patronem medialnym tego wydarzenia.

aria Malatesty z “Don Pasquale” Donizettiego, Jakub Milewski – śpiew, Krzysztof Trzaskowski – fortepian