Kohut_poziome

Janusz Kohut o Janie Pawle II i swoich oratoriach

Zapraszamy na program z cyklu “Muzyka moja miłość”, w którym Krzysztof Korwin-Piotrowski rozmawia z kompozytorem i pianistą Januszem Kohutem

Janusz Kohut jest absolwentem Wydziału Wychowania Muzycznego Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Technikę kompozytorską kształcił głównie u Bogusława Schaeffera i Aleksandra Lasonia. Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowych Kursach dla Młodych Kompozytorów oraz w Seminarium Muzyki Elektronicznej w Krakowie.

Prezentował swoje utwory na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Występował kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych (St. Cecilia Music Society w Grand Rapids), w krajach Europy Zachodniej, między innymi na Międzynarodowych Targach Sztuki „Music Fair” we Frankfurcie, Festiwalu „Stakkato” w Berlinie, a także w targach “EXPO 2000” w Hanowerze. Brał również udział w wydarzeniach kulturalnych zorganizowanych przez Instytut Polsko-Niemiecki w Darmstadt oraz w Duesseldorfie w ramach “Dni Śląskich w Północnej Nadrenii – Westfalii”.

Wykonywał własne kompozycje na Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Międzynarodowych Festiwalach Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”.

Komponuje muzykę teatralną i filmową, między innymi do kilkunastu filmów animowanych Marka Luzara pod tytułem „Szkoła Mędrców”. W 1998 roku został laureatem nagrody przyznawanej przez prezydenta miasta Bielska-Białej – „Ikar’98” za wydarzenie roku, jakim było prawykonanie utworu „Droga Nadziei – oratorium oświęcimskie”, które odbyło się 11 listopada 1998 roku w Oświęcimiu. W 2000 roku wystąpił na Placu Świętego Piotra w Watykanie przed Papieżem Janem Pawłem II.

Ewa Uryga i Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Pieśń Miriam Janusza Kohuta, Watykan 2000

W 2001 roku skomponował oratorium beskidzkie „Gość Oczekiwany” według dramatu Zofii Kossak-Szczuckiej. Prawykonanie oratorium miało miejsce podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” w Bielsku-Białej. Utwór był również wykonywany m. in. w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach podczas wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w 2002 roku, w katedrze w Gliwicach oraz w Opolu, w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, gdzie został uznany wydarzeniem artystycznym 2003 roku oraz w Oranżerii przy Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (gościem honorowym był słynny “Kurier z Warszawy”, były dyrektor Radia Wolna Europa Jan Nowak-Jeziorański). Te trzy koncerty zostały realizowane z Gliwickim Teatrem Muzycznym pod opieką artystyczną Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego.

Akcja “Gościa Oczekiwanego” jest związana z odwiedzinami Jezusa w chacie wiejskiego biedaka i w domu bogatego młynarza. Pojawiają się też takie postacie jak dewotka, społecznik, polityk czy sierotka. Jest to uniwersalna przypowieść o wierze, nadziei i miłości, a także o pokorze, pysze i głupocie.

W 2004 roku w Bielsku-Białej miało miejsce prawykonanie kolejnego oratorium – „Święty Piotr” opartego na tekstach Nowego Testamentu, zaprezentowane również w 2005 roku w Bazylice Opatrzności Bożej w Warszawie.

W 2006 roku w Bielskim Centrum Kultury odbył się koncert promujący nową płytę solową Janusza Kohuta „Wysokie Góry”. Również w 2006 roku miało miejsce prawykonanie utworu „14 dni pod ziemią”, skomponowanego z okazji 25 rocznicy strajku w kopalni „Piast” w Bieruniu. W czerwcu 2007 roku w Bielsku-Białej odbyła się premiera musicalu „Szczęśliwi ludzie” w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego, którego głównym wątkiem jest współczesna rodzina i jej zmagania z odwiecznym „konfliktem pokoleń”. W 2007 roku miał również 5 koncertów w Londynie pod patronatem Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

W ostatnim czasie Janusz Kohut zagrał ponad 140 koncertów w Wielkiej Brytanii. W 2018 roku otrzymał medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadany przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Ważniejsze kompozycje:
Paląca się świeca, czyli historia życia (1972)
Selfaktor, czyli samoprząśnica wózkowa (1973)
Konwersacja – na dwa fortepiany (1978)
Nieokreśloność – trio smyczkowe (1978)
Ludzie ludziom – na chór mieszany (1978)
Jazz – kwartet obojowy (1979)
Jazz IIp – kwartet obojowy (1979)
Bertram – na głos i fortepian (1979)
Sytuacja – na fagot i taśmę czterokanałową (1980)
Konfrontacja – na fortepian i dowolną liczbę śpiewaków (1981)
Kłębowisko – na wielką orkiestrę symfoniczną (1981)
Widzenie przeszłości – muzyka elektroniczna (1983)
Zaistnienie w dowolnym kontekście – sytuacja artystyczna (1984)
Punkty odniesienia – na fortepian (1986)
Hymn o miłości – na taśmę (1987)
Spokojna starość – na fortepian (1995)
Droga Nadziei – oratorium (1998)
Gość Oczekiwany – oratorium beskidzkie (2001)
Święty Piotr – oratorium (2004)
14 dni pod ziemią – na sopran, chór mieszany i orkiestrę dętą (2006)
Szczęśliwi ludzie – musical (2007)KANTATA NIEPODLEGŁOŚĆ (2018)SUITA 2019 – kompozycja multimedialna na fortepian preparowany i string piano

Dyskografia:

„O naśladowaniu Chrystusa” – według tekstów Tomasza a’Kempis
„Przyjdź” – do wybranych tekstów z Pisma Świętego
„Music Narrations” – fortepian
„Muzyka w Bielsku-Białej” – „Spokojna starość”
„Song for a Better Tomorrow” Jana Tyszkiewicza – improwizacje fortepianowe
„Droga Nadziei” – oratorium
„Foto Art Festiwal 2005” – fortepian
„14 dni pod ziemią” – na sopran, chór mieszany i orkiestrę dętą
„Wysokie góry” – fortepian, audio i DVD
„Foto Art Festiwal 2007” DVD – fortepian
“Światłość światu” – kolędy – fortepian
“Krajobrazy”
“Archaic Voice”
“Kolędy 2011”
“Wyznania pana A”
“6 DEKADA”