Karol_nie-żegnam

100-lecie urodzin Karola Wojtyły

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania fragmentów musicalu “Karol” o Papieżu Janie Pawle II.

Muzyka, kierownictwo muzyczne: Filip Siejka, libretto, teksty piosenek, kierownik artystyczny: Michał Kaczmarczyk.

Reżyseria: Krzysztof Korwin-Piotrowski, kierownictwo wokalne: Katarzyna “Puma” Piasecka, choreografia: Anna Siwczyk, producent wykonawczy: Przemysła Ruta, produkcja: Agencja Kreatywna PRC. Prapremiera: Tauron Arena Kraków 2017.

Jacek Kawalec, fg piosenki “Nie żegnam się”, słowa: Michał Kaczmarczyk, muzyka: Filip Siejka

„Karol” to wielkie widowisko muzyczne, taneczne i wokalne z udziałem Edyty Geppert, Anny Wyszkoni, Piotra Cugowskiego, Wojciecha Cugowskiego, Jacka Kawalca i wielu innych znakomitych artystów! Spektakl stworzony został na podstawie biografii Karola Wojtyły oraz spisanych przez współpracowników Papieża niezliczonych anegdot i zabawnych historii z czasów jego pontyfikatu. Połączenie multimedialnej scenografii, świateł, tańca, nowoczesnej muzyki i wyśmienitej gry aktorskiej przenosi widza w magiczny świat życia i dzieła Jana Pawła II. Spacerujemy wraz z Ojcem Świętym po górskich szlakach Beskidów, klimatycznych uliczkach Krakowa i majestatycznym Placu Św. Piotra w Watykanie oraz przeżywamy wspólnie najważniejsze wydarzenia z historii Polski i Europy XX wieku!

“Karol” – Jan Paweł II – Jacek Kawalec, ks. Damian Grelik,
Basia Gąsienica Giewont śpiewa “Syćka se Wom zycom”

„Karol” to opowieść o Człowieku, który żyjąc w niezwykłych czasach, sam staje się postacią niezwyczajną. To pełna zabawnych anegdot, ciepła, wzruszająca, a momentami dramatyczna opowieść o pogodnym chłopaku z Wadowic, chcącym żyć tak, jak żyją jego rówieśnicy: marząc, spacerując po górach, grając na gitarze przy ognisku, kibicując ukochanej drużynie piłkarskiej… Jednak „dziejąca się” niemal na wyciągnięcie ręki wielka historia każe mu dokonywać innych wyborów. Wyborów – jak się wkrótce okaże – o fundamentalnym znaczeniu dla losów świata.

Na musicalowej scenie poznajemy postać człowieka pełnego pogody ducha, poczucia humoru, twórczej pasji i miłości do ludzi, który ze wskazanych cech i wartości uczynił znak rozpoznawczy Kościoła XX wieku, zmieniając nie tylko oblicze Watykanu, ale także Polski i Europy. Musical „Karol” to opowieść o papieżu innym niż wszyscy poprzedni papieże: o człowieku, a nie wyłącznie „głowie Kościoła”, o poecie, filozofie, aktorze i „przyjacielu wiernych”, a nie urzędniku watykańskim ukrytym za kurtyną kadzidlanego dymu. Przedstawiamy Ojca Świętego, który – wierny rodzinnym ideałom i młodzieńczej pasji – skutecznie przełamywał sztywny protokół Stolicy Piotrowej, na nowo prezentując światu nieco zakurzone cnoty chrześcijan – poczucie humoru, szczerość, skromność, serdeczność, otwartość na ludzi.

“Karol” – “Barka”, Jan Paweł II – Jacek Kawalec, Patrycja Trzebińska, ks. Damian Grelik, Dariusz Niebudek, aktorzy, wokaliści, statyści

Życie Karola Wojtyły staje się także okazją do muzycznej opowieści o historii XX wieku. Narracja sceniczna, podobnie jak życie Karola Wojtyły – reprezentanta Pokolenia Kolumbów – została skonstruowana wokół wybranych wydarzeń i zjawisk historycznych o fundamentalnym znaczeniu dla dziejów i współczesności naszego kraju: odzyskania niepodległości w 1918 roku, II wojny światowej i losów narodu polskiego pod okupacją hitlerowską i sowiecką, odbudowy Polski po wojnie, kształtowania się relacji państwo-kościół w okresie PRL, wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, zamachu na Placu Św. Piotra, karnawału „Solidarności”, Jesieni Narodów.

Przez cały spektakl publiczność poznaje Karola Wojtyłę przede wszystkim jako Człowieka – „przyjaciela wiernych”, który nigdy nie zatraca swojej żarliwości, zaangażowania, pasji i głęboko humanistycznej miłości do ludzi, nawet wtedy, gdy historia zsyła doświadczenia bolesne, najtrudniejsze z możliwych.

źródło: www.musical-karol.pl

Obsada: 
Jan Paweł II– Jacek Kawalec
Ona Sama– Edyta Geppert
Emilia Wojtyła– Basia Gąsienica-Giewont
Anna, przyjaciółka Karola Wojtyły– Anna Wyszkoni
Dziennikarz “Tygodnika Powszechnego”– Piotr Cugowski
Ksiądz Wojciech– Wojciech Cugowski
Danuta– Agnieszka Kaczorowska
Karol Wojtyła (młody)– Wojciech Daniel
Lolek– Artur Rudzik
Karol Wojtyła Senior / Kardynał Caruso– Mateusz Deskiewicz
Wanda– Basia Gąsienica-Giewont
Ksiądz Stanisław / Żebrak– Dariusz Niebudek
Jerzy– Maciej Pawlak
Tadeusz– Krzysztof Knapczyk
Zofia– Basia Gąsienica-Giewont
Stefan– Maciej Zadykowicz
Celina– Katarzyna “Puma” Piasecka
Ksiądz Mirosław / Kardynał Boccaccio– Sebastian Dudzik
Pułkownik Urzędu Bezpieczeństwa– Rafał Sadowski
Porucznik UB / Szef Ochrony– Łukasz Kostka
Kapral UB– Konrad Bilski
Ksiądz Damian– ks. Damian Grelik
Marysia– Patrycja Trzebińska
Chłopiec– Grzegorz Studniarz
oraz– tancerze, zespół wokalny, statyści