Grek Zorba_fot_P_Augustyniak_058 Dominik Senator, Joshua Legge (1)

W rytmie Zorby – Międzynarodowy Dzień Tańca w Teatrze Wielkim w Łodzi

26.04.2021, Bartosz Jakóbczak

Grek Zorba, fot. Joanna Miklaszewska, Teatr Wielki w Łodzi

Już w najbliższy czwartek, 29 kwietnia, o godz. 18:30, z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zapraszamy na transmisję na żywo baletu Grek Zorba z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Balet w choreografii Lorki Massina z muzyką Mikisa Theodorakisa nieustannie zachwyca publiczność na całym świecie od ponad 30 lat – wtedy odbyła się światowa prapremiera dzieła w Arena di Verona. Polska premiera na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego w 1990 roku również okazała się wielkim sukcesem. Przywrócenie tytułu do repertuaru Teatru Wielkiego w Łodzi w lutym 2020 roku spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem, artyści zostali nagrodzeni przez publiczność owacjami na stojąco i kilkukrotnie bisowali finał spektaklu.

Grek Zorba, fot. P. Augustyniak, Teatr Wielki w Łodzi

Niestety teatry wciąż pozostają zamknięte dla publiczności, dlatego wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, by móc wspólnie świętować Międzynarodowy Dzień Tańca, zapraszamy do oglądania live streamingu – w czwartek 29 kwietnia 2021 roku.

W partii tytułowej wystąpi Joshua Legge, nominowany do tytułu „Osobowość roku 2020” za energetyczną, główną rolę w cieszącym się ogromną popularnością spektaklu “Grek Zorba”, szybkie zdobycie uznania łódzkiej publiczności oraz własne, znakomite prace choreograficzne. Postać Johna zatańczy pierwszy solista Dominik Senator. W roli Mariny zobaczymy solistkę Laurę Korolczuk, w Madame Hortense wcieli się Alicja Bajorek, laureatka tytułu „Perła Tańca”,  zaś jako Manolios wystąpi Yuki Itaya, który w tym sezonie awansował na solistę łódzkiego baletu.

Grek Zorba, fot. P. Augustyniak, Teatr Wielki w Łodzi

Postać Zorby – człowieka wolnego i króla życia z powieści Nikosa Kazandzakisa, spopularyzowana na całym świecie filmową kreacją Anthony’ego Quinna, stała się symbolem swobody i bogactwa wewnętrznego, symbolem człowieka, który może być dobrym i nie boi się dobrym być. Jego finałowy porywający taniec sirtáki – od czasów filmu nazywany po prostu zorbą – jest kwintesencją filozofii życiowej i charakteru tytułowego bohatera, a niezwykle barwna muzyka Mikisa Theodorakisa – Greka z krwi i kości – „unosi” tancerzy w efektownej choreografii Lorki Massine’a, publiczności zaś nie pozwala o sobie zapomnieć. I to na długo!

Grek Zorba, fot. P. Augustyniak, Teatr Wielki w Łodzi

Balet Massine’a ciągle święci tryumfy na różnych, nie tylko europejskich scenach – zmienia się, nabiera nowych znaczeń, a jego choreografia rozwija się wraz z wykonującymi ją zespołami baletowymi. Jedynie muzyka pozostaje ta sama: wielobarwna, emocjonalna i dynamiczna.

GREKA ZORBĘ na żywo z Teatru Wielkiego w Łodzi będzie można oglądać za pośrednictwem strony Bilety24 już w czwartek 29 kwietnia 2021 o godz. 18:30 z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Bilety w cenie 20 zł będą dostępne na stronie Teatru Wielkiego w Łodzi, Bilety24 oraz w kasach Teatru.

Grek Zorba, fot. P. Augustyniak, Teatr Wielki w Łodzi