Peszek-ja-Orfeo-sierpień-2020

Jan Peszek – aktor instrumentalny

17.09.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Zapraszam na program Orfeo TV z cyklu “Muzyka moja miłość”, tym razem ze sławnym aktorem teatralnym i filmowym Janem Peszkiem. Rozpoczynał swoją karierę nie od teatru, lecz od współpracy z awangardowym zespołem MW2, wykonującym muzykę współczesną w formie happeningów i tzw. teatru instrumentalnego. Mistrzem Peszka był kompozytor Bogusław Schaeffer, który napisał dla niego “Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego“.

Z tym monodramem artysta podróżował po całym świecie i zagrał go kilka tysięcy razy. MW2 został założony przez kompozytora i pianistę Adama Kaczyńskiego w 1962 roku. Do tej grupy należeli m.in.: Mikołaj Grabowski – aktor i reżyser, Barbara Świątek – flet, Olga Szwajgier – sopran, Agnieszka Glińska – tancerka i aktorka, Krzysztof Langman – flet, Kazimierz Pyzik – wiolonczela i kontrabas, Marek Mietelski – fortepian, Andrzej Grabowski – aktor, Jan Peszek – aktor, Krzysztof Suchodolski – projekcja dźwięku, Stanisław Janik – komputer i koordynacja działań. Zespół występował wielokrotnie za granicą, nie tylko w Europie, ale również m.in. w w Iranie, Korei Południowej, Libanie, Meksyku czy Turcji. Był zaproszony około 100 razy do udziału w festiwalach muzycznych na świecie. Otrzymał też wiele nagród, a wśród nich Nagrodę the International New Music Consortium (Nowy Jork 1998).

Prapremiera “Scenariusza…” Bogusława Schaeffera w wykonaniu Jana Peszka odbyła się w 1976 roku w galerii sztuki BWA w Łodzi, następnie premiera została przygotowana w 1984 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a potem była prezentowana na świecie jako niezależna produkcja Jana Peszka.