Still Verbeelding Leeft - Roxanas Song 12

Pieśń o powrocie do Natury

1.07.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

Polski reżyser operowy Krystian Lada został zaproszony do stworzenia miniatury filmowej dla Opera Ballet Vlaanderen (Opery i Baletu Flamandzkiego). Efektem współpracy jest miniatura “Pieśni Roksany” (Roxana’s Song), zainspirowana arią z opery Karola Szymanowskiego “Król Roger”. Wśród artystów zaangażowanych w ten projekt znalazły się Polki na stałe mieszkające za granicą – kompozytorka Kasia Głowicka i sopranistka Dagmara Dobrowolska. Opera Ballet Vlaanderen jest najlepszym teatrem operowym roku zdaniem jury International Opera Awards (zwanych Operowymi Oskarami). W sytuacji, kiedy teatr został zamknięty, jego dyrekcja zaprosiła 15 artystów z różnych krajów do realizacji miniatur filmowych we współpracy z artystami baletu, chóru i orkiestry. Cykl miniatur został nazwany #verbeeldingleeft (#wyobraźniażyje). Zaproszono uznanych w Europie choreografów, jak Sidi Larbi Cherkaoui (belgijsko-marokański artysta, zdobywca dwóch Nagród Laurence’a Oliviera dla najlepszej produkcji tanecznej)

i Alain Platel (belgijski twórca, założyciel baletów C. de la B.). Zaproponowano również reżyserię autorskiej miniatury filmowej polskiemu reżyserowi operowemu Krystianowi Ladzie.

Krystian Lada, fot. Camille Cooken
Krystian Lada, fot. Camille Cooken

Oddajmy głos reżyserowi: Od kilkunastu lat mieszkam za granicą, a od trzech lat moim domem jest Antwerpia. Lockdown, ogłoszony przez belgijski rząd w marcu, dopadł mnie właśnie tutaj, na 3 dni przed premierą nowej produkcji z muzyką Schoenberga i Berio dla Opera Ballet Vlaanderen. Kilka dni później wszystkie moje premiery zaplanowane do końca sezonu zostały również odwołane. Wśród nich, premiera nowej produkcji “Króla Rogera”. Muzyka Szymanowskiego towarzyszyła mi przez ten niełatwy czas. W trakcie moich codziennych spacerów przez północną część Antwerpii, w której miasto łączy się z portem, a wszechobecna dzika natura przypomina o swoim prymacie nad ambicjami architektów przestrzeni, narodził się pomysł tej miniatury. To metaforyczna opowieść o człowieku zaślepionym wiarą w absolutną władzę nad światem. Nieoczekiwana konfrontacja z siłami natury wyzwala go z opresji toksycznego ego – pozwala obudzić z letargu i na nowo odetchnąć w harmonii ze światem. Wierzę, że tak na wielu z nas podziałał lockdown. Przymusowe zatrzymanie pozwoliło nam wsłuchać się w siebie i na nowo poczuć się częścią natury – nie jej władcą,

Aaron Shaw, fot. Opera Ballet Vlaanderen
Aaron Shaw, fot. Opera Ballet Vlaanderen

Do przygotowania nowej aranżacji arii z opery Szymanowskiego Lada zaprosił polską kompozytorkę na stałe mieszkającą w Holandii, Kasię Głowicką: To aranżacja arii Roksany na czas epidemii. Ze względu na ograniczenie dopuszczalnej ilości muzyków obecnych w trakcie nagrania, mogłam wykorzystać jedynie dwa instrumenty i jeden głos. Gdy Krystian opowiedział mi o jego koncepcji, w której Roksana jest bachantką inspirującą głównego bohatera do duchowej przemiany, od razu pomyślałam o flecie i oboju. Dźwięk tych instrumentów silnie związany jest z tradycją kultu boga dzikiej natury. Razem z Ladą tworzą międzynarodowy kolektyw operowy The Airport Society.

Dagmara Dobrowolska, fot. Opera Ballet Vlaanderen
Dagmara Dobrowolska, fot. Opera Ballet Vlaanderen

Arię wykonała polska sopranistka z chóru Opery Flamandzkiej, Dagmara Dobrowolska: Od sześciu lat śpiewam w chórze tutejszej opery. Dzięki temu projektowi czuję się od kilku dni trochę jak Kopciuszek – nagle nie jestem już tylko jedną z anonimowych chórzystek na scenie. To nowe, wspaniałe doświadczenie. Wydział wokalny w LUCA School of Arts w Leuven skończyłam pracą dyplomową na temat pieśni Szymanowskiego. Bardzo się cieszę, że dzięki temu projektowi mogę kontynuować propagowanie polskiej muzyki klasycznej za granicą.

Aaron Shaw, fot. Opera Ballet Vlaanderen
Aaron Shaw, fot. Opera Ballet Vlaanderen

Lada zaproponował udział w tej miniaturze australijskiemu tancerzowi z zespołu baletu w Antwerpii, Aaronowi Shaw, który stworzył autorską choreografię. “Pieśń Roksany” jest do obejrzenia w Internecie do końca 2020 roku.

Miniatura filmowa “Pieśń Roksany” (2020)

Koncepcja artystyczna i reżyseria: Krystian Lada, choreografia: Aaron Shaw. Występują: Dagmara Dobrowolska, Aaron Shaw. Muzycy: Arie van der Beek, Melanie Roosken. Nowa aranżacja arii z opery “Król Roger” Karola Szymanowskiego: Kasia Głowicka. Produkcja: zespół Opera Ballet Vlaanderen.

zdjęcie z planu filmowego, fot. Pauline van Aeist
zdjęcie z planu filmowego, fot. Pauline van Aeist