Chór_Cyganów

Leśny Chór Cyganów

1.06.2020, Krzysztof Korwin-Piotrowski

31 maja 2020 r. miał się odbyć w siedzibie Teatru Wielkiego w Łodzi koncert “Va, pensiero – najpiękniejsze chóry świata”, podczas którego byłby wykonany słynny Chór Cyganów “Chi del gitano” z opery “Trubadur” Giuseppe Verdiego. Teatr Wielki na razie nie planuje zapraszania widzów do swojej siedziby w czerwcu, ale jest coraz bardziej aktywny w Internecie. Po baletowych spektaklach wirtualnych do akcji zabawnie wkroczyli artyści Chóru TWŁ w pięknej leśnej scenerii, a kierownik Maciej Salski dyrygował kijem!

Ten uwielbiany przez melomanów utwór, często wykonywany podczas koncertów, rozpoczyna II akt “Trubadura”. Cyganie w swoim obozie śpiewają o swoim życiu, pracy i miłości. Początkowo Giuseppe Verdi po sukcesie “Rigoletta” chciał napisać operę “Azucena”, której główną bohaterką miała być Cyganka, ale koncepcja się zmieniła. Prapremiera miała się odbyć w Neapolu, w słynnym Teatro di San Carlo (najstarszym działającym do dziś teatrze operowym na świecie), ale dyrekcji nie było wtedy stać na ogromne honorarium dla kompozytora i wielką inscenizację. Ostatecznie Verdi udał się do Rzymu, gdzie ukończył partyturę w Hotelu Europa. Prapremiera została zrealizowana w rzymskim Teatrze Apollo w styczniu 1853 roku. Już rok później opera była zaprezentowana w Warszawie. Słynny włoski tenor Enrico Caruso podał receptę na udane przedstawienie “Trubadura”: wystarczy tylko zaangażować czterech najlepszych śpiewaków świata – i sukces murowany!

Libretto opery jest niezwykle skomplikowane i łatwo się w nim pogubić. Natomiast wszystkich miłośników gatunku zachwyca to dzieło od strony muzycznej, a partie chóralne stały się popularne na całym świecie.

W nagraniu wzięli udział: Agnieszka Lechocińska, Anna Kobylańska-Przybyła, Maria Gorlach, Anna Dylikowska-Dobiec, Agnieszka Białek, Agnieszka Wasilewska-Stefańska, Maria Mela, Aleksandra Nowińska, Aldona Orzeł-Sztabińska, Katarzyna Pisarek, Irena Pietrzak, Karolina Jagoda-Widenka, Dorota Woźniak, Krzysztof Dyttus, Artur Mleko, Zbigniew Rymarczyk, Wojciech Strzelecki, Witold Tomczyk, Marek Twardowski, Adam Węgliński i Maciej Salski

Przygotowanie chóru: Maciej Salski, konsultacja muzyczna: Michał Kocimski. Zostało wykorzystane nagranie z koncertu “Va, pensiero” z udziałem orkiestry i chóru TWŁ pod dyrekcją Michała Kocimskiego. Scenografia: Anna Kobylańska-Przybyła, realizacja: Nina Potapowicz, Paweł Jacak.