DZIAŁALNOŚĆ
Celem ORFEO Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego jest kontynuacja rozpoczętego przez naszego Patrona dzieła, czyli przybliżania piękna sztuki i rozbudzanie w ludziach miłość do muzyki. Przedstawiamy kilka projektów zrealizowanych w ostatnich latach.
FESTIWAL IM. BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO
Od 2019 roku w Białej Podlaskiej, w rodzinnym mieście Patrona, organizowany jest Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, który ma za zadanie popularyzację sztuki operowej, operetkowej i musicalowej.
W festiwalowych wydarzeniach występują nie tylko śpiewacy operowi i operetkowi oraz wokaliści (m. in. Grażyna Brodzińska, Małgorzata Walewska, Tadeusz Szlenkier, Adam Zdunikowski, Iwona Hossa, Edyta Piasecka, Małgorzata Długosz, Ewa Uryga), lecz także znani instrumentaliści, dyrygenci i aktorzy (m. in.: Rafał Janiak, Waldemar Malicki, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski).
Na festiwal zapraszani są też młodzi wokaliści i instrumentaliści (skrzypek Aleksander Żyła, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Maksymilian Lejk, laureat Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Białej Podlaskiej). ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego w roku 2023 roku była jednym z organizatorów I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Białej Podlaskiej.
Dyrektorem festiwalu jest Krzysztof Korwin-Piotrowski.
NAGRODY PRZYZNAWANE PRZEZ FUNDACJĘ W KONKURSACH WOKALNYCH
ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego uważnie obserwuje wschodzące talenty śpiewacze i aktywnie uczestniczy w konkursach wokalnych.
Przyznaliśmy nagrody najlepszym polskim głosom w trzech ostatnich edycjach Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Nagrodę im. Bogusława Kaczyńskiego otrzymali: Andrzej Filończyk (2016), Piotr Buszewski (2019) i Szymon Mechliński (2022).
Podczas XX Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 2023 roku Nagrodę ORFEO Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego za najlepsze wykonanie arii operowej otrzymała Justyna Khil.
NAGRODA „ZŁOTA MUSZKA”
Honorujemy dorobek polskich artystów, co roku nagradzając ich „Złotą Muszką" - Nagrodą im. Bogusława Kaczyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki operowej i propagowanie najwyższych wartości kultury muzycznej na świecie.
Statuetkę stanowi miniaturowa rzeźba z posrebrzanego brązu, z pozłacaną muszką i marmurową podstawą, na której wygrawerowane zostały fragmenty Poloneza As-dur op. 53, zwanego Heroicznym, Fryderyka Chopina. Zaprojektowała ją profesor Hanna Jelonek, dziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Laureatami są: Aleksandra Kurzak (2019), Piotr Beczała (2019), Małgorzata Walewska (2021), Ryszard Karczykowski (2022), Grażyna Brodzińska (2023) i Izabela Kłosińska (2024).
PORTAL MUZYCZNY ORFEO
Jednym z projektów ORFEO Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego jest internetowy portal muzyczny ORFEO (www.orfeo.com.pl), relacjonujący operowe, operetkowe, baletowe i muzyczne wydarzenia w Polsce. Zamieszczamy zapowiedzi i recenzje, które często są cytowane przez instytucje muzyczne, m. in.: przez Teatr Wielki – Operę Narodową, Teatr Wielki w Poznaniu, Operę na Zamku w Szczecinie, Operę Krakowską, Operę Bałtycką w Gdańsku i Filharmonię Krakowską. W cyklu „Polscy artyści na świecie” oraz „Scena Młodych” piszemy o występach polskich artystów na scenach międzynarodowych.
Publikujemy recenzje z produkcji wielu teatrów operowych na świecie, m. in. z mediolańskiej La Scali, nowojorskiej The Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera House w Londynie, oper berlińskich: Staatsoper unter den Linden, Deutsche Oper i Komische Oper, festiwali: Rossini
Opera Festival w Pesaro i w Bregencji.
Na portalu ORFEO w ciągu ostatnich kilku lat zamieszczone zostały wywiady z wielkimi postaciami życia operowego w Polsce i na świecie, m. in.: Andrzejem Dobberem, Tomaszem Koniecznym, Piotrem Beczałą, Agnieszką Rehlis, Rafałem Siwkiem, Iwona Sobotką, Ryszardem Karczykowskim, Małgorzatą Walewską, Andrzejem Filończykiem, a także z wielkimi gwiazdami zagranicznymi: Sondrą Radvanovsky, Joyce DiDonato, Fabio Biondim, Kristīne Opolais i Pavlo Breslikiem. Przeprowadziliśmy rozmowy ze wspaniałymi muzykami: Leszkiem Możdżerem, Krzysztofem Meisingerem, Marcinem Maseckim i Waldemarem Malickim. Rozmawialiśmy także z m. in. Ewą Podleś, Izabelą Kłosińską, Olgą Pasiecznik, Wiesławem Ochmanem i Mariuszem Kwietniem.
Rozwijamy też działalność interaktywną (kanał ORFEO TV na Youtube). W sekcji podcastów wypowiadali się dla nas m. in. : Adam Zdunikowski, Tomasz Konieczny; dyrygenci Jerzy Wołosiuk i Rafał Janiak; artysta fotografik Juliusz Multarzyński, a także kompozytor Aleksander Nowak.
Redaktorem Naczelnym portalu ORFEO jest Tomasz Pasternak.
PATRONATY MEDIALNE
Jako partner medialny wspieraliśmy m. in.: dwie pierwsze edycje Baltic Opera Festival, dwie ostatnie edycje Sopot Classic Festival (w 2023 i 2024 roku), a także XX Festiwal Operowy w Opera Nova w Bydgoszczy, III Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego, XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, IV Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Antoni Campi z Miklaszewiczów w Lublinie, a także Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury przyznawane przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury oraz premiery operowe. Wspieramy też medialnie wydarzenia lokalne, jak np. festiwal „Mazovia Romantica” w Opinogórze i Ciechanowie czy Akademię Händlowską w Tarnowskich Górach.
Ważnym projektem był też patronat medialny nad rozszerzonym i uzupełnionym o dodatkowe teksty wznowieniem niezwykłych wspomnieć Rudolfa Binga, wieloletniego zarządcy The Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Publikacja pt. „5 000 wieczorów w operze” ukazała się nakładam Teatru Studio.
Zamieszczamy reklamy wydarzeń (banery na portalu) i wzmacniamy promocję w mediach społecznościowych (na portalach Facebook i Instagram).
PUBLIKACJE DOTYCZĄCE PATRONA FUNDACJI
Fundacja ORFEO wspierała też publikacje dotyczące Bogusława Kaczyńskiego. W kwietniu 2022 roku ukazała się jego pierwsza polska biografia „Będę sławny, będę bogaty” autorstwa Anny Lisieckiej. W grudniu 2023 roku wydana została publikacja Zofii Paczóskiej „Jak kolorowy ptak… Wspomnienia Przyjaciół o Bogusławie Kaczyńskim”. To zapis kilkunastu rozmów z osobami, które znały patrona Fundacji ORFEO, miały okazję z nim pracować lub po prostu się z nim przyjaźnić. Recenzowaliśmy też „Primadonnę” Bartosza Żurawieckiego.
WYSTAWY POŚWIĘCONE PATRONOWI FUNDACJI
Fundacja organizuje też wystawy poświęcone Bogusławowi Kaczyńskiemu, w których prezentowane są unikalne i archiwalne materiały, z których część z nich nie była pokazywana wcześniej. Odbyły się dwie wystawy, w Katowicach i Białej Podlaskiej.
1) „Smaki sławy Bogusława Kaczyńskiego". Muzeum Historii Katowic, Dział Teatralno-Filmowy, kurator: Krzysztof Korwin-Piotrowski
(7 III - 28 IV 2019 roku);
2) „Z Białej Podlaskiej w świat”. Muzeum Południowego Podlasia znajdujące się w Zespole Pałacowo- Parkowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, kurator: Krzysztof Korwin-Piotrowski (5 IX 2022 - 8 I 2023 roku).
WSPÓŁORGANIZACJA FESTIWALU „OGRODY MUZYCZNE”
W 2024 roku Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego została współorganizatorem „Ogrodów Muzycznych”. 24. Edycja tego wydarzenia ponownie miała miejsce na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie w dniach 29 czerwca – 27 lipca 2024 roku; w ramach festiwalu odbyło się 17 projekcji i aż 13 koncertów na żywo: wystąpili zagraniczni i polscy artyści, m. in. Barokkslistene, Dorota Szczepańska, Marcin Masecki, Waldemar Malicki, Heroes Orchestra, Tre Voci i Iwona Sobotka.
Dyrektorem Zarządzającym w ORFEO Fundacji im. B. Kaczyńskiego jest Piotr Łabanow, który także jest Dyrektorem Generalnym Fundacji "Ogrody Muzyczne".
Wszystkie nasze działania są jawne i są na bieżąco relacjonowane na portalu ORFEO,
a także na profilach mediów społecznościowych.