REKLAMA

Ups... Błąd 404

Przepraszamy, ale strona, której szukasz nie istnieje.

Polscy artyści na świecie: Mariusz Treliński reżyseruje „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera

Pierwsza powojenna warszawska produkcja „Mocy przeznaczenia” Giuseppe Verdiego, przygotowana w koprodukcji z Metropolitan Opera miała miejsce w styczniu 2023 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Dziś, 26 lutego 2024 roku ta realizacja zostanie pokazana w Nowym Jorku, a polscy widzowie będą mogli zobaczyć ją w transmisji w cyklu „Met: Live in HD” 9 marca 2024 roku i dodatkowej retransmisji 24 marca 2024 roku w Teatrze Studio w Warszawie.

Odszedł Zygmunt Zając, wspaniały tenor bohaterski i ceniony lekarz laryngolog. Miał 95 lat

W poniedziałek, 19 lutego 2024 roku zmarł Zygmunt Zając, wspaniały śpiewak (tenor bohaterski), wieloletni solista Teatru Wielkiego w Łodzi, a także ceniony lekarz laryngolog, doktor nauk medycznych. Artysta miał 95 lat.

„Halka” Stanisława Moniuszki w Konserwatorium Santa Cecilia w Rzymie 25 lutego 2024 roku

Wileńska wersja opery „Halka” Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona w języku włoskim w Rzymie w słynnym Konserwatorium „Santa Cecilia” 25 lutego 2024 roku. Wydarzenie to jest podsumowaniem współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z Konserwatorium „Santa Cecilia” przy realizacji polskiej narodowej opery.

Polscy artyści na świecie: Joanna Motulewicz kreuje tytułową Carmen w operze w Bielefeld

Joanna Motulewicz, po wspaniale przyjętej kreacji Ježibaby w Bielefeld, wystąpiła na tej scenie jako tytułowa bohaterka w premierze „Carmen” we wrześniu 2023 roku. W tej partii w tym sezonie pojawia się tam kilkanaście razy, po raz ostatni 21 marca 2024 roku. Swoją Carmen pokaże także w premierze Opery Bałtyckiej w Gdańsku w czerwcu 2024 roku.

„Siroe, re di Persia” czyli mezopotamska „Gra o tron“. Rafał Tomkiewicz w tytułowej roli w operze w Karlsruhe

Twórcom inscenizacji, z iście niemiecką precyzją, udało się stworzyć obraz interesujący, wykraczający wizualnie poza ramy gatunku. Reżyser Ulrich Peters po raz kolejny udowodnił, że jest w stanie nawet z najbardziej nieoczywistego dzieła, stworzyć na scenie porywającą kreację. Na uznanie zasługuje świetny występ Rafała Tomkiewicza – jego najbardziej rozbudowana partia wymaga nie tylko wokalnych zdolności, ale wręcz ponadprzeciętnej fizycznej wytrzymałości.

Najważniejsi są młodzi ludzie. Koncert Galowy 7. Antonina Campi Opera Masterclass w Lublinie w lutym 2024 roku

7. edycja Antonina Campi Opera Masterclass zakończyła się uroczystym Koncertem Galowym w Filharmonii Lubelskiej. Wystąpiło 16 młodych śpiewaków. Ten wieczór artystycznie podsumowywał kursy mistrzowskie prowadzone przez Ewę Vesin, Adama Zdunikowskiego i Marcina Kozieła. Zaproszenie przyjęli także pianiści i coachowie wokalni: Olga Tsymbaluk i Mischa Kozłowski. Wszyscy zgodzili się udzielić ORFEO wypowiedzi o swoich wrażeniach i specyfice tego niezwykłego wydarzenia. Najważniejsi są młodzi ludzie – podkreślał Adam Zdunikowski.

Agnieszka Kurowska i Robert Gierlach odznaczeni Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Dwoje wybitnych polskich śpiewaków, Agnieszka Kurowska (sopran) i Robert Gierlach (bas-baryton), zostali uhonorowani Brązowymi Medalemi „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” podczas święta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Uroczystości związane są z rocznicą urodzin patrona uczelni i obchodzone są co roku 22 lutego.

Nieziemskie podróże muzyczne z Agnieszką Rehlis. Recital w Krakowie i Amneris w Operze Narodowej

Usłyszałem i zobaczyłem w ciągu kilku dni Agnieszkę Rehlis w dwóch wcieleniach. W Krakowie była gwiazdą wieczoru bez inscenizacji, która swoim niesamowitym talentem, razem z Krzysztofem Meisingerem, przeniosła nas w rejony nieziemskiej poezji i nastrojowej muzyki. W Operze Narodowej z kolei potężna inscenizacja wcale jej nie przytłoczyła, lecz na tle złoconych dekoracji rozbłysła brylantowym blaskiem.