REKLAMA

Bas-baryton Tomasz Konieczny po raz pierwszy na scenie Opery Bałtyckiej

Światowej sławy polski śpiewak wystąpi 12 marca podczas specjalnego koncertu „Apokalipsa”. W programie „Kindertotenlieder” Gustava Mahlera i trzy pieśni do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego skomponowane przez Aleksandra Nowaka.

Koncert w Operze Bałtyckiej będzie pierwszym orkiestrowym wykonaniem programu „Apokalipsa”. Jego data jest nieprzypadkowa. To właśnie w sobotę 12 marca ukaże się płyta Tomasza Koniecznego pod tym samym tytułem. Po gdańskim koncercie, we foyer Opery Bałtyckiej, odbędzie się spotkanie z artystami. Opowiedzą o przygotowaniach do koncertu i premierowym nagraniu, a rozmowę poprowadzi dziennikarz muzyczny Jacek Marczyński.

Ach nie płacz, nie płacz 
to jest takie nic, smutne ucichanie

pisał w wierszu „Śmierć” Krzysztof Kamil Baczyński. Zadziwiające to słowa dla kogoś, kto niedawno skończył dwadzieścia lat. Ale w mrocznych czasach hitlerowskiej okupacji, śmierć jawiła się jako coś nieuchronnego. Jego poezja jest więc zadziwiająco dojrzała, nasycona znaczeniami, skojarzeniami, trzeba umieć się w niej poruszać. Aleksander Nowak nieraz w swoich kompozycjach dał jednak dowód niezwykłej wrażliwości na słowo. 

Baczyńskiego, przedstawiciela „pokolenia Kolumbów” pozornie niewiele łączy z Gustavem Mahlerem. Ale i on miał świadomość nieuchronności, może dlatego w 1902 roku, w chwili największego osobistego szczęścia, sięgnął do tomu „Kindertotenlieder” Friedricha Rückerta i do pięciu trenów poświęconych zmarłym dzieciom poety skomponował muzykę. Kiedy dwa lata później śmierć zabrała jego pięcioletnią córkę, Mahler załamał się, przekonany, że przewidział tragedię…” – napisał Jacek Marczyński w opisie wydarzenia.

Koncert „Apokalipsa” jest częścią projektu „Dialogi” realizowanego przez Operę Bałtycką w dniach 12-14 marca 2022.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne