REKLAMA

„Muzyka jest dla mnie szczęściem” – przesłanie Jakuba Józefa Orlińskiego z okazji Światowego Dnia Muzyki

Światowy Dzień Muzyki (International Music Day) obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975. Tradycją Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest publikacja przesłania, które przygotowują wspaniali polscy artyści. W tym roku jego autorem jest Jakub Józef Orliński.

Światowy Dzień Muzyki (International Music Day) zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki (International Music Council) działającej pod egidą organizacji UNESCO, obchodzony jest na całym świecie w dniu 1 października od roku 1975. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

Tradycją Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest publikacja przesłania, które przygotowują wspaniali polscy artyści. W poprzednich latach jego autorami byli m. in. skrzypaczka Agata Szymczewska (2022), śpiewaczka Jadwiga Rappé (2021), Irena Santor (2020), pianista Piotr Paleczny (2019), dyrygent Jerzy Maksymiuk (2018), kompozytor Zygmunt Konieczny (2017), a także Krzysztof PendereckiMichał UrbaniakWitold Lutosławski, Krzysztof Trebunia-TutkaUrszula Dudziak i Wojciech Waglewski.

Jakub Józef Orliński –„Pena tiranna” (Georg Friedrich Händel, „Amadigi di Gaula”)

Autorem tegorocznego przesłania (2023) jest kontratenor, Jakub Józef Orliński. Artysta pisze: – Czym jest dla mnie muzyka? Wiem, że może to zabrzmieć banalnie, ale jest dla mnie wszystkim. Dla mnie każdy dzień to dzień muzyki. To ona w zupełności dyryguje mną i moimi działaniami. Międzynarodowy Dzień Muzyki i możliwość napisania przesłania z jego okazji utwierdziły mnie w przekonaniu, że jestem od niej absolutnie uzależniony. Jest pokarmem mojej duszy i wrotami do wielu innych przestrzeni, których, gdyby nie ona, nigdy bym nie odwiedził. W szczególności mówię tu nie o fizycznych podróżach związanych z koncertami czy produkcjami operowymi, ale o podróżach emocjonalnych, o podróżach wyobraźni, o podróżach wspomnień i wychyleń w przyszłość. Muzyka, niezależnie od formy, jest w stanie pobudzić w nas tak wiele uczuć, poruszyć struny naszych dusz i wysyłać nas w nieznane krainy. Uwielbiam udawać się w te podróże, czy to muzyki słuchając, czy ją wykonując.

Jakub Józef Orliński © Piotr Porebsky
Jakub Józef Orliński © Piotr Porebsky

Podróżując po świecie szybko zrozumiałem, że muzyka to nie tylko dźwięki, ale też cisza, która, dzielona z innymi, jest naprawdę niepowtarzalnym doświadczeniem.

Muzyka prowadzi mnie przez życie. Nie tylko dlatego, że jestem muzykiem i z tego żyję. Było tak, od kiedy pamiętam. Muzyka jest dla mnie nieodłącznym i najważniejszym elementem, który mnie prowadzi i inspiruje do działań.

Pełna treść przesłania Jakuba Józefa Orlińskiego znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne