REKLAMA

Opera w zaświatach. „Duchy Wersalu” Johna Corigliano

„The Ghosts Of Versailles” Johna Corigliano to dzieło, w którym występują tylko duchy. Wystawione w 1991 roku w gwiazdorskiej obsadzie w Metropolitan Opera cieszyło się sporym powodzeniem. Nawiązując do „oper z dreszczykiem” warto przypomnieć także ten wspaniały, choć dziś zapomniany utwór.

„The Ghosts Of Versailles” to także „utwór nawiedzony”. Akcja rozgrywa się w „na tamtym świecie”, w Wersalu, na dworze Ludwika XVI. Oglądamy dalsze pozagrobowe losy królowej Marii Antoniny, dramatopisarza Pierre’a Beaumarchais oraz postaci znanych z jego trylogii: Figara, Zuzanny, Hrabiego Almavivy i Hrabiny Rozyny. Beaumarchais, aby rozweselić Królową przygotowuje nową sztukę opartą na przygodach przebiegłego Cyrulika. „Duchy Wersalu” to grand opera buffa (wielka opera komiczna), zawierająca zarówno elementy grand opera (chóry, sceny baletowe), jak i opera buffa.

Beaumarchais napisał o Figarze trzy sztuki, z których „Cyrulik sewilski” oraz „Wesele Figara” uzyskały operową nieśmiertelność dzięki kompozycjom Gioachina Rossiniego i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mniej znane jest trzecie dzieło, „La mère coupable” („Występna matka”), ale i ono doczekało się muzycznych adaptacji, napisanych przez Dariusa Milhaud oraz Elenę Langer. Ta ostatnia opera, pod tytułem „Rozwód Figara” została zamówiona przez Davida Pountneya i pokazana w jego reżyserii w Teatrze Wielkim w Poznaniu w 2017 roku.

„Duchy Wersalu” to opera w dwóch aktach, napisana do libretta Williama M. Hoffmana. Nowojorska Metropolitan zamówiła dzieło w 1980 roku, aby uświetnić 100. rocznicę powstania instytucji. Prapremiera, w reżyserii Colina Grahama, odbyła się dopiero 19 grudnia 1991 roku i wystąpiły w niej tak wielkie gwiazdy, jak Teresa Stratas, Renée Fleming czy Marilyn Horne. Dyrygował James Levine. Wszystkie siedem spektakli w sezonie 1991/1992 zostało wyprzedanych, inscenizację powtórzono w 1994/1995 roku. W planach Petera Gelba, nowego dyrektora opery było wznowienie tej produkcji w 2010 roku (z Angelą Gheorghiu i Thomasem Hampsonem), ale ze względu na problemy finansowe do tego projektu nie doszło.

„Duchy Wersalu” rzadko pojawiają się na scenach. W 2015 roku wystawiono je w Los Angeles. Na Festiwalu Glimmerglass pokazano je w 2019 roku, koprodukcję z Operą Królewską w Wersalu zarejestrowano i wydano na DVD.

Jeden ze spektakli w Metropolitan Opera w sezonie 1991 / 1992 roku, w prapremierowej obsadzie był transmitowany, a jego zapis video znajduje się tutaj.

„Duchy Wersalu” – prapremierowa inscenizacja Metropolitan Opera

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne