REKLAMA

Duchy, elfy, harpie i Noc Walpurgi. Halloween Concert w Opéra national de Lorraine

Na stronie opery czytamy, że do Nancy „przybywają elfy, potwory, harpie, ogniki i krasnoludki, gargulce i szkielety. Wezmą one udział w muzycznej uczcie, podczas której przestraszenie się staje się najlepszym sposobem na ponowne znalezienie uśmiechu”. Koncerty Halloweenowe to oryginalna inicjatywa Opery Narodowej w Lotaryngii.

Opéra National de Lorraine to francuski zespół operowy i opera z siedzibą w mieście Nancy we Francji, w prowincji Lotaryngia. Zespół nazywany dawniej Opéra de Nancy et de Lorraine, otrzymał status opery narodowej w 2006 roku. Opéra National de Lorraine jest członkiem stowarzyszenia Réunion des Opéras de France (ROF), Europejskiej Sieci Opery (RESEO) i Opery Europa. Wszystkim przedstawieniom towarzyszy Orchestre symphonique et lyrique de Nancy.

30 i 31 października 2023 roku sala opery stała się siedliskiem wszelkich piekielnych stworzeń, jakie można sobie wyobrazić. Muzyka też była piekielna, w programie znalazły się fragmenty „Fausta” Charlesa Gounoda (i fragmenty baletowe „Nocy Walpurgi”), „Wolnego strzelca” Carla Marii von Webera, „Peer Gynta” Edvarda Griega, „Nocy na Łysej Górze” Modesta Mussorgskiego, Chór Cieni z utworu „Lélio, czyli Powrót do życia” Hectora Berlioza. Nie zabrakło też muzyki filmowej, m. in. kompozycji Bernarda Herrmanna z „Zawrotu głowy” Alfreda Hitchcocka czy Johna Williamsa z „Gwiezdnych wojen”. Orkiestrę Opery Narodowej w Lotaryngii i Chór Duchów poprowadził William Le Sage, który na koncert przyniósł dynię.

Halloween Concert w Opéra national de Lorraine © Amandine De Cosas
Halloween Concert w Opéra national de Lorraine © Amandine De Cosas dla Opéra national de Lorraine

Noc Walpurgi najczęściej kojarzona jest z sabatem czarownic, w dawnych wierzeniach germańskich była to noc złych duchów (z 30 kwietnia na 1 maja). Wierzono, że w tę jedyną noc oprócz upiorów można było spotkać skrzaty, chochliki i rusałki i otrzymać od nich dar nadzwyczajnej mądrości. Zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwaczne stroje wynika z potrzeby odstraszania złych duchów.

Nazwa pochodzi od świętej Walpurgi, która była zakonnicą w Devon i później pomagała świętemu Bonifacemu, który nawracał plemiona germańskie na chrześcijaństwo. Walpurga dokonała wielu cudów. Zmarła w 777 roku. Przedstawiana jest z psem, który symbolizuje przewodnika po świecie umarłych oraz z trójkątnym lustrem mogącym pokazywać przyszłość.

Dynia na Halloween © Mansour De Toth (Laszloen), Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Dynia na Halloween © Mansour De Toth (Laszloen), Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Wraz z przeniesieniem Święta Wszystkich Zmarłych z maja na listopad i ustanowieniem Dnia Zadusznego Halloween tradycyjnie obchodzony jest w nocy z 31 października na 1 listopada. Zwyczaj związany z maskaradą i przebieraniem się za duchy i potwory najhuczniej świętowany jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia, z wyszczerbionymi zębami. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX wieku.

A o tym, jak bardzo przerażające mogą być opery barwnie opowiada Aleksandra Koczurko – Porzycka, twórczyni kanału Blecanto na Youtubie w podcaście „Operacja: Opera”.

OPERACJA: OPERA #6 Te opery są straszniejsze niż horror. na kanale Blecanto.
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne