REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Cztery razy „Primo Uomo”. Rafał Tomkiewicz w Sofii, Karlsruhe, Bydgoszczy i Halle

Polski kontratenor zaśpiewa w sezonie 2023/2024 cztery tytułowe role w operach i oratoriach barokowych. Wcieli się w takich bohaterów jak händlowscy Siroe, król Persji i Amadys z Gauli, wystąpi jako Św. Piotr w oratorium Johanna Adolfa Hassego oraz jako Orfeusz w dziele Christopha Willibalda Glucka.

Rafał Tomkiewicz ukończył w 2018 roku klasę śpiewu u prof. Artura Stefanowicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2017/19 był członkiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim w Warszawie, szkoląc się pod kierunkiem m.in.: Matthiasa Rexrotha, Hedwig Fassbender i Eytana Pessena.

W swoim repertuarze ma wiele ról w dziełach barokowych i współczesnych. Kreował m. in.: Anastasia w „Giustino”, Unulfo w „Rodelindzie” i Tolomeo w „Giulio Cesare” Georga Friedricha Händla, Tamerlana w „Bajazecie” Antonia Vivaldiego, czy tytułowego Radamesa w dziele Petera Eötvösa.

Artysta pojawia się na takich scenach jak m. in. Theater an der Wien i Kammeroper w Wiedniu, Teatro Comunale w Bolzano we Włoszech, w Operze w Biel/Bienne w Szwajcarii, Meiningen Staatstheater, Teatrze Wielkim w Poznaniu i Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Występował na festiwalach Styriarte w Grazu, Göttingen International Handel Festival, Alessandro Stradella w Vitebro, Dramma per Musica w Warszawie. Śpiewał w salach koncertowych Wiednia (Musikverein – Goldener Saal) i Dublina (National Concert Hall). W ubiegłym sezonie zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie w oratorium „Izrael w Egipcie” Georga Friedricha Händla.

Rafał Tomkiewicz w w oratorium „Izrael w Egipcie” w Filharmonii Narodowej © Deluga.art
Rafał Tomkiewicz w w oratorium „Izrael w Egipcie” w Filharmonii Narodowej © Deluga.art

12 i 13 października 2023 roku Rafał Tomkiewicz wystąpi w Operze w Sofii w tytułowej roli Amadysa z Gauli w operze „Amadigi di Gaula” Händla. Kierownikiem muzycznym będzie Zefira Valova (pierwsze skrzypce słynnej orkiestry Il Pomo d’Oro). W obsadzie znajdą się także Carlotta Colombo, Rumyana Kostova i Margherita Maria Sala. Do tej partii artysta wróci w maju 2024 roku na Festiwalu Händlowskim w Halle.

21 października 2023 roku Tomkiewicz zaśpiewa tytułowego Świętego Piotra w oratorium Johanna Adolfa Hassego „St Petrus et St Maria Magdalena”, z udziałem Polskiej Opery Królewskiej na V Festiwalu „Bydgoska Scena Barokowa”. Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona poprowadzi Krzysztof Garstka. Zaśpiewają także Małgorzata Trojanowska, Marta Boberska, Aneta Łukaszewicz i Jakub Foltak.

Jako Amadys w „Amadigi di Gaula” w operze w Meiningen © Christina Iberl
Rafał Tomiewicz jako Amadys w „Amadigi di Gaula” w operze w Meiningen © Christina Iberl

Rafał Tomkiewicz 25 października 2023 roku po raz pierwszy wystąpi z zespołem L’Arpeggiata pod kierownictwem muzycznym Christiny Pluhar. W ICE Kraków w ramach Festiwalu Opera Rara pokazany zostanie „Orfeusz” Claudio Monteverdiego w wersji koncertowej. Wystąpią: Cyril Auvity (w roli tytułowej), a także Céline Scheen, Luciana Mancini, Natalia Kawałek, Benedetta Mazzucato, Zbigniew Malak, Alessandro Giangrande, Salvo Vitale, Sebastian Szumski i Przemysław Józef Bałka.

W listopadzie 2023 roku artysta zaśpiewa Atamasa w „Semele” w Olympia City Music Theatre Maria Callas w Atenach. To kooprodukcja z tegoroczną edycją Händlowskiego Festiwalu w Getyndze. W tytułową Semele wcieli się Marie Lys, Jupiterem będzie Jeremy Ovenden.

Jako Wiedźma z Endor w „Saulu” Georga Friedricha Händla w w Theater an der Wien © Monika Rittershaus
Rafał Tomiewicz jako Wiedźma z Endor w „Saulu” Georga Friedricha Händla w Theater an der Wien © Monika Rittershaus

16 lutego 2024 roku w Karlsruhe podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego odbędzie się premiera „Siroe, re di Persia”. Pod batutą Maestro Attilio Cremonesiego wystąpią m. in. Filippo Mineccia jako Medarse i Sophie Junker jako Emira. Tomkiewicz zaśpiewa partię tytułową i będzie to jego debiut sceniczny w tym teatrze.

W kwietniu 2024 roku Tomkiewicz wystąpi w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jako Orfeusz w operze „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka pod dyrekcją Paula Esswooda.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne