REKLAMA

Pokazać siłę kultury i ocalić Ukrainę. Ukrainian Freedom Orchestra po raz drugi w Warszawie

Ukrainian Freedom Orchestra (UFO) pod batutą Keri-Lynn Wilson ruszy ponownie przez Europę. Uroczysta inauguracja tournée nastąpi 20 sierpnia 2023 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Zabrzmi „IX Symfonia" Ludwiga van Beethovena.

Choć ich bronią są muzyczne instrumenty, to ich zadanie ma bardzo szczególny charakter. Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson wypełnia misję specjalną. W geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie postanowiły utworzyć Ukrainian Freedom Orchestra (UFO), w skład której wchodzą czołowi ukraińscy instrumentaliści. Pierwszy koncert odbył się 28 lipca 2022 roku w Warszawie.

74 muzyków orkiestry poprowadzi po raz drugi kanadyjska dyrygentka, pomysłodawczyni i dyrektor muzyczna Ukrainian Freedom Orchestra, Keri-Lynn Wilson, której przodkowie przybyli do Kanady z terenów dzisiejszej Ukrainy. Artyści to najlepsi instrumentaliści ukraińscy, na co dzień związani z m.in. Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także znamienitymi zagranicznymi zespołami, jak Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa czy Staatskapelle w Berlinie. Wielu z nich wystąpiło podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej po Europie i Stanach Zjednoczonych. Podobnie jak w roku ubiegłym czołowi ukraińscy instrumentaliści przygotują się do trasy koncertowej podczas 10-dniowej rezydencji artystycznej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Ukrainian Freedom Orchestra i Keri-Lynn Wilson podczas próby w TW-ON © TW-ON
Ukrainian Freedom Orchestra i Keri-Lynn Wilson podczas próby w TW-ON © TW-ON

Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce w Teatrze Wielkim 20 sierpnia 2023 roku, a potem zespół odwiedzi sale koncertowe w Hamburgu, Amsterdamie, Snape i festiwal w Lucernie, 24 sierpnia 2023 roku w Dzień Niepodległości Ukrainy UFO wystąpi w ogrodach Pałacu Schönhausen w Berlinie. Finałowy koncert odbędzie się 3 września 2023 w londyńskim Barbican Centre.

Obok Ukrainian Freedom Orchestra wystąpią utalentowani ukraińscy soliści młodego pokolenia: Olga Kulchynska (sopran), Nicole Chirka (mezzosopran), Dmytro Popov (tenor) oraz Vladyslav Buialskyi (bas-baryton). W programie tournée znalazły się: uwertura do opery „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego, „II Koncert skrzypcowy” ukraińskiego kompozytora Yevhena Stankovycha, który wspólnie z orkiestrą wykona młody wirtuoz skrzypiec Valeriy Sokolov oraz „III Symfonia Eroica” Ludwiga van Beethovena.

Ukrainian Freedom Orchestra podczas próby w TW-ON © Karpati&Zarewicz
Ukrainian Freedom Orchestra podczas próby w TW-ON © Karpati&Zarewicz

Koncert inauguracyjny w Warszawie będzie wyjątkowy. W finale zabrzmi „IX Symfonia” Ludwiga van Beethovena, dzieło muzyczne będące zarazem uniwersalnym przesłaniem, symbolem braterstwa i pokoju, które wspólnie z zespołem oraz solistami wykona Chór Opery i Filharmonii w Białymstoku.
Europejska trasa koncertowa to również wydarzenie charytatywne, bo towarzyszy jej zbiórka funduszy na wsparcie ukraińskich artystów, której szczegóły można znaleźć pod tym adresem.

Organizatorem Ukrainian Freedom Orchestra są: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Organizatorem trasy koncertowej jest Askonas Holt, jedna z najważniejszych agencji artystycznych na świecie. Partnerem honorowym jest Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Patronat honorowy nad trasą koncertową Ukrainian Freedom Orchestra objęła Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, a nad koncertami w Teatrze Wielkim w Warszawie i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP.

Trasa koncertowa przebiegnie także przez Gdańsk (22 sierpnia, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku), Berlin (24 sierpnia: Kastellanwiese, Schloss Schönhausen), Lucernę (27 sierpnia, Festival w Lucernie), Amsterdam (28 sierpnia: Het Concertgebouw), Hamburg (30 sierpnia: Elbphilharmonie), Snape (2 września, Maltings) i Londyn (3 września: Barbican Centre).

Koncert w warszawskim Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się 20 sierpnia 2023 roku, informacje o wydarzeniu znajdują się tutaj.

Ukrainian Freedom Orchestra podczas próby w TW-ON © Karpati&Zarewicz
Ukrainian Freedom Orchestra podczas próby w TW-ON © Karpati&Zarewicz
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne