REKLAMA

Wspomnienia o Ewie Podleś. Audycje radiowe po śmierci wielkiej polskiej śpiewaczki

19 stycznia 2024 roku zmarła w wieku 71 lat Ewa Podleś. Jej pamięć uczczono w kilku audycjach radiowych. W dzień po jej śmierci na antenie Programu II PR wspominali ją m. in. Anna Marchwińska, Izabela Kłosińska, Jacek Marczyński, Waldemar Dąbrowski, Iwona Sobotka, Stanisław Leszczyński, Łukasz Borowicz, Piotr Kamiński i Krzysztof Skwierczyński. Audycje o Ewie Podleś przygotowali też Robert Kamyk i Marcin Majchrowski, wszystkie są możliwe do odsłuchania w podcastach.

W sobotę 20 stycznia 2024 roku w godz. 15.00-17.00, Program II Polskiego Radia przygotował audycję specjalną poświęconą wielkiej polskiej śpiewaczce. – Ona cała była muzyką – opowiadała Izabela Kłosińska, sopran, primadonna teatru Wielkiego – Opery Narodowej, która wiele razy towarzyszyła jej na scenie, m. in. w „Carmen” Georgesa Bizeta, „Balu maskowym” Giuseppe Verdiego oraz wielu koncertach, także w filharmoniach, w repertuarze oratoryjnym.

O Ewie Podleś mówili także m. in. krytyk muzyczny Jacek Marczyński, dyrygent Łukasz Borowicz, sopranistka Iwona Sobotka, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, zastępca dyrektora NIFC Stanisław Leszczyński, muzykolog i publicysta Piotr Kamiński, autor niezwykłego kompendium „Tysiąc i jedna opera” oraz Krzysztof Skwierczyński, mediewista, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, jej wielbiciel i przyjaciel. Wieczór prowadzili Magdalena Łoś i Marcin Majchrowski. Audycja do wysłuchania dostępna jest tutaj.

Ewa Podleś jako tytułowy Cyrus w operze Rossiniego, Pesaro 2016

W środę, 24 stycznia 2024 roku w Programie II PR o godz. 22.00-22.55, Marcin Majchrowski w cyklu „Tematy operowe” prezentował nagrania Ewy Podleś, audycji można posłuchać tutaj.

Ewa Podleś śpiewa „Sudò il guerriero” z „Il Ritorno di Tobia” Josepha Haydna

W tym samym dniu w Programie I PR po godz. 20 na spotkanie z Ewą Podleś w cyklu „Wieczór z operą i operetką” zaprosił Robert Kamyk.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne