REKLAMA

Gala МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! Olga Pasiecznik i Agata Zubel wśród gwiazd wieczoru

W najbliższy czwartek, 14 kwietnia, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się wyjątkowy wieczór operowo-baletowy, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na pomoc dzieciom i sierotom z Ukrainy.

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie Teatr Wielki – Opera Narodowa solidaryzuje się duchem i sercem z Narodem Ukraińskim w wymiarze zarówno symbolicznym, podświetlając fasadę Teatru w kolorach flagi ukraińskiej, jak i praktycznym. W pokojach teatralnych schronienie znalazło kilkanaście ukraińskich rodzin. Uczą się języka polskiego i angielskiego, a pracownicy teatru pomagają im w załatwianiu formalności. Polski Balet Narodowy umożliwił udział profesjonalnym tancerkom i tancerzom z Ukrainy w codziennych lekcjach baletowych. Wspólnie z Naszą Fundacją – Partnerem Gali, którego wieloletnie niesienie pomocy dzieciom jest cennym doświadczeniem, Teatr Wielki – Opera Narodowa postanowił językiem muzyki i baletu wesprzeć finansowo uchodźców. Zabezpieczyć ich podstawowe potrzeby – bezpieczeństwa, dachu nad głową, ciepła i jedzenia.

Pierwszą część Gali wypełnią utwory Lubawy Sydorenko, Zoltana Alaashiego i Aleksandra Shymko, znakomitych współczesnych kompozytorów ukraińskich, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym. Zabrzmią dzieła wokalno-instrumentalne w bardzo szczególny sposób odnoszące się do kultury polskiej, stworzone do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych. Wystąpią wybitne artystki: Olga Pasiecznik i Agata Zubel, pianista Lech Napierała oraz skrzypek Stanisław Tomanek.

Aby zwrócić uwagę na okrucieństwo wojny i poprzez ruch ukazać cierpienie oraz niepewność ludzkiego losu, na drugą część Gali złoży się mozaika obrazów ze spektakli dobrze znanych publiczności Polskiego Baletu Narodowego. Obrazów poddających refleksji tematykę trwogi jednostki w obliczu prześladowań w poematach choreograficznych Silbersee oraz Gebet z baletu Kurt Weill oraz duecie Wie lange noch?, będącym emanacją tragizmu rozstania w obliczu wojny i poruszającą eksklamacją pytania: jak długo jeszcze to potrwa?

Motyw rozłąki w obliczu działań wojennych stał się teraz w Ukrainie okrutną codziennością. Profetyczny stał się wystawiony na deskach TW-ON w listopadzie ubiegłego roku Exodus Anny Hop do muzyki Wojciecha Kilara, który tak wymownie nawiązuje do masowej ucieczki w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Z kolei wstrząsająca powstańcza sekwencja z baletu I przejdą deszcze… Krzysztofa Pastora z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, choć inspirowana filmem Kanał Andrzeja Wajdy, okazuje się aż nadto realnym odniesieniem do tematu ludobójstwa toczącego nękaną wojną Ukrainę. W baletowej części Gali wystąpią: Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko oraz zespół Polskiego Baletu Narodowego.

МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! Charytatywna Gala dla Ukrainy odbędzie się 14 kwietnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie o godz. 18.30. Bilety- cegiełki w cenie od 80 do 150 zł są dostępne w kasach teatru oraz na stronie internetowej www.teatrwielki.pl. Całkowity dochód zostanie przeznaczony na dzieci i sieroty z Ukrainy, a wszyscy wyżej wymienieni artyści zrzekli się honorarium.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne