REKLAMA

W Krakowie startuje Międzynarodowy Festiwal Operetkowo-Musicalowy pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana

Już 23 listopada rozpoczną się przesłuchania do 10. już, jubileuszowej edycji popularnego i cenionego wśród śpiewaków młodego pokolenia, konkursu wokalnego. Uczestnicy zmierzą się z niełatwym i niesłusznie postrzeganym jako odchodzący do lamusa, repertuarem operetkowym oraz songami z najsłynniejszych musicali.

Tradycja konkursu sięga 2004 roku. Wystartowała wówczas pierwsza edycja tego cyklicznego, odbywającego się co dwa lata wydarzenia. Do niedawna było ono tytułowane imieniem Iwony Borowickiej, primadonny Operetki Krakowskiej, o talencie której nie szczędził słów zachwytu ekspert i pasjonat operetki, mówca i popularyzator muzyki klasycznej Bogusław Kaczyński. W tym roku, z przyczyn niezależnych od organizatora, nazwę zmieniono na Międzynarodowy Konkurs Operetkowo – Musicalowy.

Pomysłodawczynią, a jednocześnie Dyrektor Artystyczną, jest Ewa Warta-Śmietana, śpiewaczka, aktorka, reżyserka i scenarzystka. W pierwszym składzie jury zasiadały tak znakomite nazwiska jak Krystyna Tyburowska, Hanna Samson, Wojciech Jan Śmietana, Ryszard Karczykowski czy Janusz Żełobowski. Laureatką pierwszej nagrody została Magdalena Pilarz-Bobrowska, solistka scen krakowskich a także m. in. Gliwickiego Teatru Muzycznego. Jurorem konkursu był także, w 2006 roku, sam Bogusław Kaczyński.

Funkcję Przewodniczącego Jury w tym roku obejmie światowej sławy tenor, legenda scen operowych i operetkowych Wiesław Ochman. Pełnił ją także w latach 2010-2018. Oprócz pierwszoplanowych partii tenorowych w operach takich jak „Tosca”, „Rigoletto”, „Traviata”, „Halka”, „Łucja z Lammermoor” czy „Nieszpory sycylijskie”, Ochman ma na swoim koncie brawurowe kreacje operetkowe, chociażby w „Carewiczu” czy „Zemście nietoperza”.

W skład jury wejdą także: śpiewaczka operowa i operetkowa, solistka operetki w Sankt Petersburgu, Katarzyna Mackiewicz; śpiewaczka i pedagog śpiewu, dramatyczny sopran koloraturowy, solistka polskich i zagranicznych scen, Edyta Piasecka; artysta i pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prof. Jan Ballarin; dyrygent, kompozytor, prezes Polskiego Towarzystwa Straussowskiego, Jerzy Sobeńko; oraz Członek Honorowy, śpiewaczka, słynąca z licznych pierwszoplanowych ról mezzosopranowych, prof. dr hab. Małgorzata Ratajczak. Uczestnikom akompaniować będzie pianistka Olga Piotrowska-Cender.

Do tegorocznej edycji konkursu zakwalifikowało się 25 uczestników. Przesłuchania pierwszego etapu odbędą się w Krakowskim Forum Kultury w dniach 23-24 listopada. Drugi etap zaplanowano na 25 listopada. Konkurs zwieńczy Koncert Galowy dedykowany Wiesławowi Ochmanowi w 85. rocznicę jego urodzin, w gmachu Filharmonii Krakowskiej, dnia 27 listopada. Oprócz laureatów, udział wezmą zaproszeni artyści i członkowie jury, z towarzyszeniem orkiestry pod dyrekcją Jerzego Sobeńki.

Plakat Konkursu (projekt: Dorota Helena Śmietana) © materiały Organizatora
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne