Jan Kiepura, wybitny polski śpiewak stał się jednym z pierwszych idoli kultury masowej. Urodzony w Sosnowcu był pracowitym perfekcjonistą, aktorem filmowym i wielkim patriotą. Śpiewał w Wiedniu, Berlinie, Brnie, Pradze i Budapeszcie. W 1927 roku wystąpił w Royal Albert Hall w Londynie. Rok później zadebiutował na scenie mediolańskiej La Scali jako Kalaf w „Turandot” Giacoma Pucciniego. W latach 30. popularność śpiewaka zwiększyła się dzięki korzystaniu z nowego medium – kina. Wiele filmów, w których zagrał, wyprodukowano w kilku wersjach językowych.
Kiedy powracał do Warszawy witały go tłumy. Był wielką gwiazdą. Śpiewał dla swoich fanów z balkonu Hotelu Bristol. Przemawiał do widowni przez okno wagonu czy z dachów samochodów. W okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju hotel Willa Patria, który scenerią dla kilku filmów zrealizowanych pod koniec lat 30.
Sto dwudziesta rocznica urodzin naszego Patrona nie może przejść bez echa w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Był to bowiem artysta dotychczas niedościgniony, człowiek niezwykłej odwagi, talentu, nietuzinkowy, myślę, że wzór dla wielu pokoleń- mówi Iwona Wujastyk, Dyrektor MTM.
Wydarzenia w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury miały na celu uhonorowanie życia i twórczości artysty w 120-tą rocznicę jego urodzin. 14 maja o godz. 17:00 , w siedzibie teatru przy ul. Jagiellońskiej 26, otwarta została wystawa „Jan Kiepura. Wielka sława to fakt!”. Wśród unikatowych pamiątek po Artyście znajdują się przedwojenne zdjęcia, grafiki, recenzje i artykuły. Odwiedzający mogą podziwiać gabloty z oryginalnymi płytami gramofonowymi, nutami, czy programami filmowymi. Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Zbigniewa Rymarza, Jarosława Wojciechowskiego oraz Konrada Kopaczewskiego, Iwony Wujastyk i Tomasza Gęsikowskiego.
W przeddzień urodzin tenora 15 maja odbyła się premiera widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…”. Na scenie teatru wystąpili artyści wcielający się w Jana Kiepurę, Marthę Eggerth – jego największą miłość, Hankę Ordonównę i Eugeniusza Bodo. Zaprezentowano wielkie przedwojenne przeboje takie jak: „Brunetki, blondynki …”, „Ninon, ach uśmiechnij się”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. W podróż do czasów najpiękniejszych piosenek, widzów zabrał narrator widowiska – Kacper Kuszewski oraz wokaliści: Marta Burdynowicz, Zuzanna Caban, Jakub Milewski i Łukasz Ratajczak.