REKLAMA

120. lecie urodzin Jana Kiepury w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

Premierowe wykonanie widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…” oraz wernisaż wystawy „Wielka sława to fakt!” zorganizował swojemu patronowi Mazowiecki Teatr Muzyczny.

Jan Kiepura, wybitny polski śpiewak stał się jednym z pierwszych idoli kultury masowej. Urodzony w Sosnowcu był pracowitym perfekcjonistą, aktorem filmowym i wielkim patriotą. Śpiewał w Wiedniu, Berlinie, Brnie, Pradze i Budapeszcie. W 1927 roku wystąpił w Royal Albert Hall w Londynie. Rok później zadebiutował na scenie mediolańskiej La Scali jako Kalaf w „Turandot” Giacoma Pucciniego. W latach 30. popularność śpiewaka zwiększyła się dzięki korzystaniu z nowego medium – kina. Wiele filmów, w których zagrał, wyprodukowano w kilku wersjach językowych.

Kiedy powracał do Warszawy witały go tłumy. Był wielką gwiazdą. Śpiewał dla swoich fanów z balkonu Hotelu Bristol. Przemawiał do widowni przez okno wagonu czy z dachów samochodów. W okresie międzywojennym wybudował w Krynicy-Zdroju hotel Willa Patria, który scenerią dla kilku filmów zrealizowanych pod koniec lat 30.

Sto dwudziesta rocznica urodzin naszego Patrona nie może przejść bez echa w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Był to bowiem artysta dotychczas niedościgniony, człowiek niezwykłej odwagi, talentu, nietuzinkowy, myślę, że wzór dla wielu pokoleń- mówi Iwona Wujastyk, Dyrektor MTM.

© Mazowiecki teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Wydarzenia w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury miały na celu uhonorowanie życia i twórczości artysty w 120-tą rocznicę jego urodzin. 14 maja o godz. 17:00 , w siedzibie teatru przy ul. Jagiellońskiej 26, otwarta została wystawa „Jan Kiepura. Wielka sława to fakt!”. Wśród unikatowych pamiątek po Artyście znajdują się przedwojenne zdjęcia, grafiki, recenzje i artykuły. Odwiedzający mogą podziwiać gabloty z oryginalnymi płytami gramofonowymi, nutami, czy programami filmowymi. Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów Zbigniewa Rymarza, Jarosława Wojciechowskiego oraz Konrada Kopaczewskiego, Iwony Wujastyk i Tomasza Gęsikowskiego.

W przeddzień urodzin tenora 15 maja odbyła się premiera widowiska muzycznego „Dla Ciebie śpiewałem…”. Na scenie teatru wystąpili artyści wcielający się w Jana Kiepurę, Marthę Eggerth – jego największą miłość, Hankę Ordonównę i Eugeniusza Bodo. Zaprezentowano wielkie przedwojenne przeboje takie jak: „Brunetki, blondynki …”, „Ninon, ach uśmiechnij się”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. W podróż do czasów najpiękniejszych piosenek, widzów zabrał narrator widowiska – Kacper Kuszewski oraz wokaliści: Marta Burdynowicz, Zuzanna Caban, Jakub Milewski i Łukasz Ratajczak.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne