REKLAMA

80. urodziny dyrektora Sławomira Pietrasa. Spotkanie jubileuszowe w łódzkiej operze

8 grudnia 2023 roku Teatr Wielki w Łodzi zaprasza na spotkanie jubileuszowe z okazji 80. urodzin dyrektora Sławomira Pietrasa, które odbędzie się w Sali Kameralnej o godz. 17.00, bezpośrednio przed spektaklem „Don Carlos”. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Sławomir Pietras jest doskonale znany łódzkiej publiczności. Był najdłużej urzędującym dyrektorem łódzkiej sceny operowej (1982-1991). Jest wybitnym znawcą opery, menadżerem kultury, gospodarzem koncertów i festiwali oraz publicystą.

Pełnił funkcje zastępcy dyrektora w teatrach operowych Poznania i Wrocławia, pracował też w Operze Śląskiej w Bytomiu. Współpracował z Conradem Drzewieckim przy tworzeniu Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. W 1982 roku objął dyrekcję Teatru Wielkiego w Łodzi, a w latach 1989-91 kierował jednocześnie Operą Wrocławską. Następnie przez cztery sezony był dyrektorem Teatru Wielkiego w Warszawie, a od 1995 do 2009 roku – Teatru Wielkiego w Poznaniu. Jednocześnie przez krótki okres (2005-2006) był ponownie dyrektorem naczelnym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie

Dyrekcja Sławomira Pietrasa przyniosła łódzkiemu Teatrowi Wielkiemu premiery operowe i baletowe, które biły rekordy popularności- na scenie pojawiły się także dzieła nigdy wcześniej w Łodzi nie prezentowane, m.in. : „Żydówka” Jacques’a Fromentala Halevy’ego, „Norma” Vincenza Belliniego, „Fidelio” Ludwiga van Beethovena czy „Mefistofeles” Arrigo Boita.

Za dyrekcji Sławomira Pietrasa publiczność miała okazję usłyszeć gwiazdy wokalistyki światowego formatu mi.in.: Fedorę Barbieri, Victorię de Los Angeles, Nicolaia Geddę i wspaniałych polskich solistów o renomie międzynarodowej z Teresą Wojtaszek-Kubiak i Wiesławem Ochmanem na czele.

Antonina Kawecka i Sławomir Pietras / Stefania Toczyska i Sławomir Pietras © Ch. Zieliński, Cyfrowe Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi
Antonina Kawecka i Sławomir Pietras / Stefania Toczyska i Sławomir Pietras © Ch. Zieliński, Cyfrowe Muzeum Teatru Wielkiego w Łodzi

Sławomir Pietras prowadził w Łodzi popularne na całą Polskę „Łódzkie Warsztaty Operowe”. W niedzielne poranki przyciągał do teatru tłumy wielbicieli pragnących poznać „teatr od podszewki”. Gośćmi dyrektora podczas warsztatów były takie osobowości jak Antonina Kawecka, Wanda Wermińska, Jerzy Waldorff, Wojciech Dzieduszycki czy Józef Kański.

Dyrekcja Sławomira Pietrasa to także lata rozwoju Łódzkich Spotkań Baletowych, których był dyrektorem artystycznym i liczne wyjazdy zagraniczne zespołu z gościnnymi występami m.in. w Lyonie i w Teatro Vittorio Emanuele w Messynie.

Spotkanie jubileuszowe odbywa się z inicjatywy dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi Marcina Nałęcz- Niesiołowskiego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne