Moim pragnieniem jest oczarować jak najszersze rzesze ludzi czarem sztuki. Pokazać, że sztuka jest tak piękna i że życie człowieka, który pokochał sztukę i poddał się sztuce, jest piękniejsze, jest wartościowsze, że na tym smutnym świecie, w naszej rzeczywistości, która niesie tyle rozczarowań, tyle klęsk, tyle trosk, tyle smutku i tyle łez, sztuka jest jedynym wybawieniem, jest takim katharsis. Dzięki sztuce naprawdę warto żyć – powiedział Bogusław Kaczyński.
WYSTAWA „ŚWIAT OPERY, OPERETKI I BALETU – BOGUSŁAW KACZYŃSKI”
10 stycznia 2025 roku w foyer Teatru Wielkiego w Łodzi uroczyście otwarto wystawę poświęconą Bogusławowi Kaczyńskiemu. Na 32 planszach przedstawiona jest kariera Bogusława Kaczyńskiego (1942-2016), który w pamięci melomanów zapisał się jako niestrudzony popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, animator kultury, autor i prezenter wielu programów telewizyjnych. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Luciano Pavarottiego i Plácido Dominga, Konkurs Piosenki Eurowizji. Publikował artykuły i recenzje w „Ruchu Muzycznym”, „Teatrze” i „Kulturze”, a także wielu dziennikach.
Ogromną popularność zdobyły cykle „Operowe Qui Pro Quo”, „Zaczarowany świat operetki” realizowane przez Telewizję Poznań. Bardzo popularny stał się cykl „Rewelacja miesiąca” w II Programie TVP, w ramach którego prezentował wybitne spektakle operowe, operetkowe i baletowe z najlepszych teatrów na świecie. Był najsłynniejszym w powojennej historii Polski popularyzatorem muzyki poważnej i do tej pory nie ma swojego następcy. Dlatego wystawa „Świat opery, operetki i baletu – Bogusław Kaczyński” to przede wszystkim próba zrozumienia jego fenomenu.
Ekspozycję pt. „Świat opery, operetki i baletu” przygotowali: dr Krzysztof Korwin-Piotrowski (koncepcja i opracowanie) oraz prof. dr hab. Piotr Karczewski z ASP w Łodzi (projekt graficzny). Organizatorami wydarzenia są Teatr Wielki w Łodzi i Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego. Wystawę można oglądać do 17 marca 2025 roku.
FESTIWAL IM. BOGUSŁAWA KACZYŃSKIEGO W BIALEJ PODLASKIEJ
Od 2019 w Białej Podlaskiej odbywa się co roku Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego, organizowany z inicjatywy prezydenta miasta Michała Litwiniuka oraz Zbigniewa Napierały – przewodniczącego rady Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego, wieloletniego dyrektora TVP i prezesa Edipresse Polska. Na Festiwalu promowana jest muzyka operowa, operetkowa i musicalowa, a także wykonywane są dzieła muzyki klasycznej.
Występowali soliści i orkiestra Lwowskiej Opery Narodowej pod dyrekcją Ivana Cherednichenko oraz Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka. Byli zapraszani śpiewacy, m.in.: Małgorzata Walewska, Urszula Kryger, Iwona Hossa, Edyta Piasecka, Iwona Socha, Grażyna Brodzińska, Małgorzata Długosz, Rafał Siwek (na gali w Teatrze Wielkim w Łodzi), Arnold Rutkowski, Tadeusz Szlenkier, Sławomir Naborczyk, Zbigniew Macias. Wśród artystów musicalowych i gwiazd piosenki znaleźli się: Katarzyna Cerekwicka, Ewa Uryga, Agnieszka Przekupień, Janusz Kruciński.
7. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej odbędzie się w sierpniu 2025 roku, wkrótce zostanie opublikowany program tego wydarzenia.
INSPIRACJE: FILM „BOGUSŁAW KACZYŃSKI POPULARYZATOREM SZTUKI”
Niezwykła osobowość patrona Fundacji ORFEO inspiruje także bardzo młodych ludzi. W ramach stypendium Prezydenta Miasta Biała Podlaska Michała Litwiniuka w kategorii grafika komputerowa Helena Sacharuk, uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza przygotowała animację poświęconą Wielkiemu Białczaninowi. Film zatytułowany „Bogusław Kaczyński popularyzatorem sztuki” ma za zadanie opowiedzieć o wybranych działaniach Patrona Fundacji ORFEO, a także przybliżyć jego postać.