Młodzieżowa Orkiestra Unii Europejskiej 18 lipca wyruszyła w trasę koncertową, która obejmie europejskie kraje: Austrię, Niemcy, Włochy, Holandię oraz Polskę. EUYO stanowi jedną z najwybitniejszych młodzieżowych orkiestr symfonicznych na świecie. Założona została w 1976 roku. Od tego czasu pełni rolę kulturalnego ambasadora Unii Europejskiej, promując pokój i wspólne Europie wartości.
Jej członkami są najbardziej utalentowani muzycy w wieku 16–26 lat pochodzący z krajów Unii Europejskiej, którzy przeszli wymagający proces przesłuchań. Do tegorocznego zespołu Orkiestry dołączyło pięcioro muzyków z Polski. Są to: Agata Niewiadoma na skrzypcach, Karolina Bednarz na altówce, Hanna Szczęsna i Szymon Strusiński na wiolonczeli oraz Kayetan Cygański-Bolski na fagocie. Orkiestrze przewodzi słynny dyrygent Gianandrea Noseda, a występy uświetni szwajcarski pianista Francesco Piemontesi.
W programie EUYO znalazły się m. in. neoromantyczne kompozycje Mieczysława Karłowicza, które nawiązują do trwającego Roku Romantyzmu Polskiego.
Serię koncertów w Polsce otworzy występ Orkiestry 21 sierpnia o godzinie 19.00 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego na Festiwalu Muzyki „Emanacje” w Lusławicach. EUYO rozpocznie swój program dziełem polskiego kompozytora Mieczysława Karłowicza pt. „Smutna opowieść (Preludia do wieczności)”. Następnie odegrany zostanie „Koncert fortepianowy G-dur” Maurice’a Ravela oraz „Suita” z „Der Rosenkavalier” Richarda Straussa. Koncert zakończy się powrotem do kompozycji Maurice’a Ravela.
Dwa dni później, we wtorek 23 sierpnia o godz. 21.00, program ten zostanie wykonany na Festiwalu „Chopin i jego Europa” w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.
Instytut Adama Mickiewicza jest współorganizatorem trasy koncertowej EUYO.