REKLAMA

„Król Wichrów” Feliksa Nowowiejskiego w ramach festiwalu Muzyka Polska odNova w Krakowie

W pierwszej w tym sezonie artystycznym odsłonie festiwalu Muzyka Polska OdNova, Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Sebastiana Perłowskiego – pomysłodawcy i dyrektora artystycznego festiwalu – wykona monumentalne dzieło Feliksa Nowowiejskiego.

Balet Feliksa Nowowiejskiego pojawił się po raz pierwszy pod nazwą „Tatry”w 1929 roku na afiszach Teatru Wielkiego w Poznaniu. Libretto dzieła, oparte na legendach ludowych powstało dzięki spółce pisarskiej synów kompozytora – malarza, Feliksa Marii i pianisty, Kazimierza, przy konsultacji z poetą i powieściopisarzem Emilem Zegadłowiczem, który w trakcie powstawania dzieła przebywał w Poznaniu, gdzie osiedliła się rodzina kompozytora. Długo trzeba by opowiadać zawiłą historię, w której obok pasterza Perłowica i jego ukochanej pojawiają się też postaci z nierealnych światów: Królowa Mroku i Król Wichrów, a także smoki i demony. Dość stwierdzić, że głównym wątkiem historii jest miłość dwojga młodych, Perłowica i Lelui, która dzięki mocom nadprzyrodzonym i interwencji nierealnego świata pokonuje wszelkie przeciwności losu.

Festiwal Muzyka Polska odNova (…) powstał (…) by z dumą prezentować widowni wspaniałą polską muzykę, o której zapomniała historia. Muzykę często istniejącą tylko w rękopisach, starodrukach czy na mikrofilmach. Wraz z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz zagranicznymi artystami postanowiliśmy oddać od lat należne jej miejsce, jakim jest sala koncertowa – podkreślał Sebastian Perłowski podczas koncertu inaugurującego festiwal latem 2021 roku.

Anonsowane wydarzenie doskonale realizuje to założenie. Twórczość Feliksa Nowowiejskiego, niegdysiejszego ucznia Maxa Brucha, zawierająca w długim spisie opery, oratoria (w tym „Quo vadis”prezentowane w dwustu miastach na całym świecie), msze, symfonie, koncerty solowe, w latach powojennych została odłożona do archiwów ze względu na głęboką religijność kompozytora.

Dzięki staraniom Sebastiana Perłowskiego i współpracującej z nim Agencji Artystycznej Kameny, kompozycje Nowowiejskiego przywracane są światu – rękopisy dzieł baletowych, odszukane po latach w jednej z bibliotek muzealnych, zostały wydobyte na światło dzienne, opracowane i nagrane w postaci kilkupłytowego albumu, zaś balet „Król Wichrów” dzięki zespołom Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją pomysłodawcy festiwalu wybrzmi przed zgromadzoną w sali koncertowej publicznością.

Jedyne wykonanie wersji koncertowej baletu odbędzie się w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej w sobotę, 12 listopada 2022 roku o godz. 18.00. Bezpośrednio przed koncertem, o godz. 16.30 w Sali Złotej na pierwszym piętrze Filharmonii odbędzie się prelekcja Iwony Fokt, adiunkta w Instytucie Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, autorki monografii Feliksa Nowowiejskiego i badaczki jego twórczości. Wstęp na wykład zatytułowany „Nowowiejski redivivus” jest bezpłatny.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne