REKLAMA

Teatr Muzyczny w Lublinie wznawia „Traviatę” Giuseppe Verdiego

Rozpoczęły się próby do wznowienia najsłynniejszego dzieła w dorobku kompozytorskim Giuseppe Verdiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Spektakl powraca na lubelską scenę po latach nieobecności.

Premiera miała miejsce niespełna 15 lat temu, 28 listopada 2008 roku w hali „Globus” w Lublinie, zaś na deskach Teatru dwa miesiące później. Historię nieszczęśliwie zakochanej, borykającej się ze śmiertelną chorobą kurtyzany Violetty Valery, zainspirowaną „Damą kameliową” Alexandra Dumasa syna, wyreżyserował Waldemar Zawodziński. Orkiestrę poprowadził Jacek Boniecki. Zaś o choreografię zadbała Janina Niesobska.

Główną partię sopranową podczas premierowego wieczoru powierzono Joannie Woś. Charyzmatyczna śpiewaczka zachwyciła zarówno widzów, jak i krytyków. Adam Czopek nie szczędził komplementów pod jej adresem, pisząc: Stworzyła ona w pełni wiarygodną kreację wokalno-aktorską, która na długo zapadnie w pamięć tych, co mieli możliwość jej obejrzenia. Recenzent podkreślił także cały szereg walorów spektaklu: Przedstawienie zostało dopracowane w każdym szczególe zarówno pod względem inscenizacyjnym, jak i muzycznym. Premierę nagrodzono owacją na stojąco. Czy wznowienie powtórzy sukces sprzed lat?

Agnieszka Piekaroś-Padzińska (Annina), Karina Skrzeszewska (Violetta) i Sławomir Naborczyk (Alfredo) © Grzegorz Winnicki
Agnieszka Piekaroś-Padzińska (Annina), Karina Skrzeszewska (Violetta) i Sławomir Naborczyk (Alfredo) © Grzegorz Winnicki

Wszystko wskazuje na to, że tak będzie, gdyż zarówno Zawodziński jak i Niesobska niemal natychmiast po przyjeździe do Lublina rozpoczęli intensywne próby z solistami i baletem. Oboje artyści współpracowali ze sobą wielokrotnie, m.in. przy takich tytułach jak „Nabucco”, „Bal Maskowy”, „Holender Tułacz”, „Cyganeria”, „Opowieści Hoffmanna”, „Raj utracony” czy „Borys Godunow”. Natomiast o stronę muzyczną tym razem zadba utalentowany dyrygent młodego pokolenia Vincent Kozlovsky.

Jako Violetta Valery wystąpią dwie znakomite, doświadczone w tej roli sopranistki: Edyta Piasecka i Karina Skrzeszewska. Każda z nich już kilkakrotnie kreowała postać tytułowej „zbłąkanej” w teatrach na terenie całej Polski. W tym także w Lublinie: Piasecka w 2014, zaś Skrzeszewska w 2015 roku. Alfredem, ukochanym protagonistki, stanie się aż trzech tenorów: Pavlo Tolstoy (ma na swoim koncie udział w „Traviacie” m. in. w Operze Wrocławskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, Operze Krakowskiej, Teatrze Wielkim w Łodzi), śpiewający na etacie solisty Teatru Muzycznego w Lublinie Sławomir Naborczyk oraz pochodzący w Ukrainy Oleg Lanovyi. Barytonową partię ojca Alfreda, Georgia Germonta, zaśpiewają Zbigniew Macias, Leszek Skrla i Grzegorz Pazik, zaś w przyjaciółkę Violetty, Florę Bervoix, wcielą się Dorota Szostak-Gąska oraz Mariola Zagojska.

Sławomir Naborczyk, Waldemar Zawodziński, Janina Niesobska, Karina Skrzeszewska © Grzegorz Winnicki
Sławomir Naborczyk, Waldemar Zawodziński, Janina Niesobska, Karina Skrzeszewska © Grzegorz Winnicki

„Traviatę” grano na lubelskiej scenie do 2015 roku. W ciągu kilku ostatnich lat pełnowymiarowe przedstawienia operowe już praktycznie nie pojawiały się w repertuarze Teatru Muzycznego. Będzie to zatem miły powrót do przeszłości i ukłon w stronę widzów stęsknionych za klasyką. Odświeżona obsada solistów znanych i podziwianych przez melomanów jest gwarantem wysokiego poziomu wykonawstwa i niezapomnianych muzycznych wrażeń. Pierwszy z czterech zaplanowanych spektakli już 25 lutego.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne