REKLAMA

 „Opery, balety Krzysztofa Pendereckiego” to największa wystawa, jaką udało mi się zrobić: podcast z Juliuszem Multarzyńskim

Juliusz Multarzyński opowiada o wystawach poświęconych Krzysztofowi Pendereckiemu i wielkiej wystawie w Teatrze Wielkim w Łodzi, z okazji 90. urodzin Kompozytora i premiery „Raju utraconego”. Polski artysta fotografik mówi też o Marcelli Sembrich-Kochańskiej i specyfice operowych zdjęć. Wystawę w Teatrze Wielkim w Łodzi można oglądać do 15 kwietnia 2024 roku.

Rozmowa z Juliuszem Multarzyńskim została przeprowadzona 4 grudnia 2023 roku w Warszawie.

Zawsze obecny, dyskretny, niewidoczny, tworzy niepowtarzalną kronikę wydarzeń artystycznych. Czujnym okiem swojej kamery wychwytuje ich najważniejsze interesujące chwile. Zdjęcia artysty fotografika Juliusza Multarzyńskiego towarzyszyły mi od momentu wznowienia „Łucji z Lammermoor“ w Teatrze Wielkim w Warszawie w roku 1983. Stworzył swoiste dzieła sztuki w tym wyścigu za światłem, ruchem scenicznym i czasem. Przy tym ujmował momenty najciekawsze. Nie ustawiał nas do pozowania. Można powiedzieć za Jonem Fosse dramatopisarzem, że Jego fotografowanie jest aktem łaski.

Zdzisława Donat

Elżbieta Penderecka ogląda wystawę „Opery, balety Krzysztofa Pendereckiego” w Teatrze Wielkim w Łodzi © Juliusz Multarzyński
Elżbieta Penderecka ogląda wystawę „Opery, balety Krzysztofa Pendereckiego” w Teatrze Wielkim w Łodzi © Juliusz Multarzyński

Juliusz ma dar i niespotykaną intuicję „łapania“ obrazów dokładnie wtedy kiedy na scenie dokonuje się magia. Nieraz śmiałem się, że fotografie przez niego wykonane są ciekawsze niż sam spektakl, gdyż konfrontując zdjęcia ze spektaklem oglądanym na żywo często okazywało się, że kunszt artysty fotografika jest istotniejszy od fotografowanego obiektu czy osoby portretowanej. Swoimi pracami potrafi wyłuskać momenty skupienia lub niezwykłej ekspresji fotografowanych artystów portretując ich niczym najwięksi malarze specjalizujący się w sztuce tradycyjnego portretowania za pomoc pędzla i farb. W innych swoich pracach odchodzi od szczegółu, by zająć się scenami zbiorowymi i oddaniem w pełni całej scenografii oraz klimatu przedstawienia. Zarówno jako portrecista jak i malarz pejzaży zawsze wiernie oddaje rzeczywistość przedstawioną. Prywatnie Juliusz jest wspaniałym gawędziarzem, który do białego rana potrafi opowiadać z czułością o swoim zawodzie i fotografowanych spektaklach. Jest też niezawodnym przyjacielem, który zawsze znajduje czas na rozmowę, udzielenie rady czy po prostu spędzenie wspólnego czasu. Jest też osobą charakterną, która nie pozwala sobie wejść na głowę i zawsze ma siłę i odwagę bronić swoich poglądów. Jest człowiekiem honoru. Podziwiany i kochany przez artystów, którym towarzyszy od kilkudziesięciu lat nadal utrwalając najważniejsze chwile ich zawodowej kariery.

Roman Osadnik

Wystawa „Opery, balety Krzysztofa Pendereckiego” w Teatrze Wielkim w Łodzi © Juliusz Multarzyński
Wystawa „Opery, balety Krzysztofa Pendereckiego” w Teatrze Wielkim w Łodzi © Juliusz Multarzyński

Informacje o artyście

Juliusz Multarzyński – artysta fotografik, dziennikarz, wydawca, menadżer kultury. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim i Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Współpracuje z najważniejszymi instytucjami kultury oraz największymi festiwalami muzycznymi w Polsce. Jest autorem wielu indywidualnych wystaw fotograficznych m.in w Japonii, Luxemburgu, Niemczech, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Tajwanie oraz najważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce. Autor albumów fotograficznych „Balet w Polsce“, 1998; „Mój Verdi“, 2001; „Dyrygenci – alfabet ekspresji“, 2007; „Pianiści – studium rubato“, 2010; „Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju“ (1995-2014), 2014; „Marcella Sembrich-Kochańska. Artystka świata: (wspólnie z prof. Małgorzatą Komorowską), 2016. Jest autorem wystawy fotograficznej „Marcella Sembrich-Kochańska. Polka. Artystka świata“, która upamiętnia, zapomnianą, najwybitniejszą polską artystkę, patriotkę i ambasadorkę kultury polskiej z przełomu XIX i XX wieku za co otrzymał honorowy dyplom od Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji ZASP w roku 100-lecia Stowarzyszenia. Od 2006 roku prowadzi portal internetowy Maestro o balecie, operze i muzyce poważnej cieszący się dużym zainteresowaniem nie tylko w środowisku muzycznym.

Należy do Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w którym jest członkiem Kapituły, Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Jest odznaczony m.in. Medalem Wacława Niżyńskiego, Odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Brązowym Medalem Zasługi, Złotym Medalem „Za Fotograficzną Twórczość“, Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej“ wręczanym w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, a także jest laureatem z 2022 roku Specjalnej Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury za całokształt pracy artystycznej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne