REKLAMA

Odeszła Delfina Ambroziak. Wielka polska śpiewaczka miała 85 lat

9 stycznia 2024 roku w Łodzi zmarła Delfina Ambroziak, wspaniała sopranistka, wieloletnia solistka łódzkiego Teatru Wielkiego. W repertuarze miała kilkadziesiąt partii operowych, wykonywała też muzykę oratoryjną i pieśni. Dokonała wielu nagrań płytowych, m. in. dla Polskich Nagrań i Philipsa. W 1984 roku wzięła udział w światowym prawykonaniu kompozycji Wojciecha Kilara „Angelus”.

Delfina Ambroziak urodziła się 21 marca 1939 roku w Równem na Wołyniu. W 1962 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Grzegorza Orłowa, naukę śpiewu kontynuowała pod kierunkiem Sergiusza Benoniego w Wenecji.

Debiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi w 1962 roku tytułową partią Lakmé w operze Léo Delibesa. Przez cały okres swojej artystycznej drogi związana była właśnie z Łodzią, na tej scenie wykonywała wiele sopranowych partii koloraturowych, lirycznych i spintowych, m. in.: Traviatę, Gildę w „Rigoletcie”, Mimi w „Cyganerii”, Małgorzatę w „Fauście” i „Mefistofelesie”, Micaëlę w Carmen, Hrabinę w „Weselu Figara”, Donnę Elwirę w „Don Giovannim”, Eudoksję w „Żydówce”, Hannę w „Strasznym dworze”, Jarosławnę w „Kniaziu Igorze”, Marszałkową w „Kawalerze srebrnej róży”. Śpiewała także repertuar bardziej współczesny, np. Tanilę w „Lordzie Jimie” Romualda Twardowskiego, czy bohaterki tytułowe: Białowłosą Henryka Czyża oraz Juliettę Bohuslava Martinů. W swoim rozległym repertuarze miała około 40 głównych sopranowych partii operowych oraz blisko 70 pozycji z literatury oratoryjno-kantatowej.

Delfina Ambroziak jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” © archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi
Delfina Ambroziak jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” © archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi

Brała udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, takich jak m.in.: Warszawska Jesień, Vratislavia Cantans, Poznańska Wiosna Muzyczna oraz w festiwalach w Łańcucie i Krynicy (zapraszana przez Bogusława Kaczyńskiego), Kudowie oraz Salzburgu, Ludwigsburgu, Linzu, Gandawie i Lucernie. Występowała w wielu renomowanych salach koncertowych m.in.: Concertgebouw w Amsterdamie, Santa Cecilia w Rzymie i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jej drugim mężem był tenor Tadeusz Kopacki, ich benefis w Teatrze Wielkim w Łodzi w 2013 roku prowadził Bogusław Kaczyński.

Delfina Ambroziak, Bogusław Kaczyński i Tadeusz Kopacki podczas benefisu w 2013 roku © M. Piąsta
Delfina Ambroziak, Bogusław Kaczyński i Tadeusz Kopacki podczas benefisu w 2013 roku © M. Piąsta

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2023 otrzymała Honorowy Medal 600-lecia Miasta Łodzi „za działania na rzecz rozwoju Łodzi przyznawane z okazji 600-lecia Miasta. Była pedagogiem śpiewu solowego w łódzkiej Akademii Muzycznej od 1988 roku, tytuł profesora uzyskała w 1992 roku.

Delfina Ambroziak i Tadeusz Kopacki w „Traviacie” © archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi
Delfina Ambroziak i Tadeusz Kopacki w „Traviacie” © archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi

Wraz z profesorem Rajmundem Ambroziakiem (pierwszym mężem) dokonała licznych nagrań recitali muzyki polskiej dla rozgłośni radiowych w Polsce, Niemczech i Austrii. Była cenioną interpretatorką muzyki Krzysztofa Pendereckiego, którego utwory wykonywała w kraju i za granicą, dokonując także wielu nagrań płytowych, m. in. „Utrenja” („Jutrznia”) Krzysztofa Pendereckiego, wraz z Krystyną Szczepańską Kazimierzem Pustelakiem, Stefanią Woytowicz i Bernardem Ładyszem pod dyrekcją Andrzeja Markowskiego dla firmy Philips Records.

Delfina Ambroziak śpiewa arię Elwiry z „Ernaniego” Giuseppe Verdiego

Kilka lat temu Delfina Ambroziak opowiadała w rozmowie z Krzysztofem Korwinem – Piotrowskim, na łamach portalu ORFEO o swoje współpracy z Krzysztofem Pendereckim: Ogromnym zaszczytem było dla mnie wykonywanie utworów Pendereckiego i miałam nadzieję, że wielki kompozytor będzie żyć co najmniej 120 lat. Zostanie dla mnie i tak nieśmiertelny razem z jego muzyką i arboretum.

Jedna z największych gwiazd łódzkiej, ale również polskiej i światowej sceny operowej odeszła po długiej chorobie w wieku 85 lat.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne