Premiera odbyła się 22 listopada 1996 roku, jeszcze przed generalnym remontem gmachu przy ul. Świdnickiej. Po rozpoczęciu modernizacji budynku wrocławianie oglądali spektakl siedmiokrotnie w Wytwórni Filmów Fabularnych, raz w Muzeum Architektury. W trakcie pandemii, w listopadzie 2020, r. również dwa razy zrealizowano ją w formie streamingu na żywo.
Artyści Opery Wrocławskiej wykonywali „Cyganerię” także podczas zagranicznych tournée. Pierwsze występy gościnne prezentujące ten tytuł za granicą odbyły się w 1996 roku, przedstawienie pokazano cztery razy w Niemczech (Oldenburg, Hagen, Sollingen, Leonberg).
W Holandii zespół Opery Wrocławskiej wystąpił m.in. w Hadze, w Bredzie, Rotterdamie, Eindhoven Maastricht i Utrechcie. Przy okazji tych tras odwiedził także dwa razy belgijską Brugię i tamtejsze Cultuurcentrum Brugga (w 2001 i 2007 roku). W Wielkiej Brytanii wrocławscy artyści wystąpili dwa razy w Festival Theatre w szkockim Edynburgu i aż cztery razy w Royal Festival Hall w Londynie. „Cyganerię” pokazano także w High Wycombe Swan Theatre, Royal Concert Hall w Glasgow, Wolverhampton, Eastburne, Buxton Opera House, Llandudno, Reading, Royal & Derngate Northampton Theatre, a tournée zakończył w The Bridgewater Hall w Manchesterze. Łącznie zaprezentowano wówczas aż trzynaście spektakli.
Na letnim muzyczno-teatralnym festiwalu w Wiltz w Luksemburgu w lipcu 2000 roku Wrocławski spektakl zaprezentowano dwukrotnie. W roku 2004 roku „Cyganeria” Opery Wrocławskiej zagościła na Cyprze. Dwukrotnie zespół wystąpił w nadmorskim Limassol w teatrze Rialto, i raz w stolicy kraju w Nikozji. Realizacja Opery Wrocławskiej trafiła do Francji, zagrano w Palais des Festivals et des Congrès w znanym z festiwalu filmowego Cannes, kolejne przedstawienia pokazano w Niort, Mérignac i Valenciennes (2006 rok). Podsumowując, zagraniczna publiczność oglądała przygotowane przez wrocławskich artystów dzieło Pucciniego łącznie pięćdziesiąt pięć razy.
Styczniowe spektakle poprowadzi Maestro Giorgio Croci, a w głównych rolach wystąpią: Mimì – Iga Caban/Agnieszka Adamczak; Rodolfo – Irakli Murjikneli/Adam Sobierajski; Musetta – Maria Rozynek/Ewa Tracz; Marcello – Jacek Jaskuła; Schaunard – Tomasz Rudnicki; Colline – Jakub Michalski.