REKLAMA

Święto 50-lecia pracy twórczej Krzesimira Dębskiego i „Przeboje Wielkiego Ekranu” w warszawskiej Filharmonii Narodowej

W 2023 roku Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki filmowej, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny obchodzi 50-lecie pracy twórczej. Z tej okazji 7 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się retrospektywny koncert jego twórczości, którym zadyryguje sam Jubilat.

Artysta należy do najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny muzycznej. Krzesimir Dębski prowadzi wyjątkowo różnorodną aktywność. Jest cenionym skrzypkiem jazzowym, pianistą, liderem zespołów (m. in. String Connection). Pracował niemal we wszystkich dziedzinach świata muzyki. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej, ale sam artysta twierdzi, że to muzyka klasyczna jest jego właściwą domeną.

Ukończył poznańską Akademię Muzyczną (kompozycję u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego). Obecnie wykłada na tej uczelni. Jest twórcą dzieł symfonicznych, oratoryjnych i solowych, prezentowanych na filharmonicznych estradach. Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych, napisał m. in. 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe.  Jest także autorem opery „Hiob” na kanwie dramatu Karola Wojtyły, dzieło zamówione przez Polską Operę Królewską wystawiono w 2021 roku (pod muzyczną dyrekcją Tomasza Karolaka i w reżyserii Tomasza Cyza, z kreacją Adama Kruszewskiego w roli tytułowej).

Krzesimir Dębski © archiwum artysty
Krzesimir Dębski © archiwum artysty

Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Westfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Santiago de Chile National Orchestra. Prowadził dzieła muzyki dawnej, wielką symfonikę romantyczną, ale także muzykę baletową i operową.

Skomponował także muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych (m. in. słynna ekranizacja „Ogniem i mieczem” i tak popularne dzieła jak: „Kingsajz”, „Déjà vu”, „Szwadron”, „Medium”, „Wojna światów”, „V.I.P.”, „Goodbye Rockefeller”, „1920 Bitwa Warszawska”), ale także do wielu seriali: „Janka”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Na Wspólnej”, „Ranczo”.

 To ogromne doświadczenie pozwala mu też występować w roli dyrygenta w realizacjach muzyki filmowej innych twórców (m. in. Jana Kaczmarka w „Całkowitym zaćmieniu” czy Michała Lorenca w „Dziecku szczęścia”).

W 2023 roku obchodzi 70. rocznicę urodzin.

Krzesimir Dębski © archiwum artysty
Krzesimir Dębski © archiwum artysty

7 stycznia Krzesimir Dębski zadyryguje Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Wystąpią: Milena Lange (sopran) i Damian Wilma (baryton), zaśpiewa także Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Bartosza Michałowskiego. W programie koncertu znajdą się jego kompozycje, m. in. muzyka z „Ogniem i mieczem”, „Starej baśni. Kiedy słońce było Bogiem”, „W pustyni i w puszczy”, „1920 Bitwy Warszawskiej” i „Magicznego drzewa”.

W piątek, 6 stycznia o godz. 19:00 na profilu Filharmonii na Instagramie będzie miał miejsce wywiad na żywo z Artystą, który prowadzi influencerka Wearsovie.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne