Święta Cecylia, patronka muzyki to ważna postać dla Rzymu. Jej imię nosi Państwowe Konserwatorium Muzyczne „Santa Cecilia” (Conservatorio statale di musica „Santa Cecilia”), które jest jedną z najważniejszych wyższych szkół muzycznych we Włoszech.
W 1870 roku Giovanni Sgambati i Ettore Pinelli założyli Liceum Muzyczne przy Akademii Santa Cecilia, które początkowo miało tylko dwie klasy wykonawcze – fortepian i skrzypce. W 1876 roku szkoła przeniosła się do dawnego budynku klasztoru urszulanek przy Via dei Greci. Wraz z rozwojem liceum uzyskiwało coraz większą niezależność finansową od Akademii. W 1919 roku Konserwatorium odłączyło się od Akademii i stało się samodzielną państwową instytucją. W 1923 roku otrzymało swoją obecną oficjalną nazwę: Konserwatorium „Santa Cecilia”. Tutaj studiowali słynni śpiewacy tacy jak m. in.: Benjamino Gigli, Anna Moffo, Sumi Yo, czy Cecilia Bartoli. Uczniami konserwatorium byli także kompozytorzy Ennio Morricone i Nino Rota i dyrygent Carlo Maria Giulini.
Wileńska wersja opery „Halka” Stanisława Moniuszki zostanie wystawiona w Rzymie w języku włoskim. Wydarzenie to jest podsumowaniem wyjątkowej współpracy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina z Konserwatorium „Santa Cecilia” przy realizacji polskiej naszej narodowej opery. Stało się to możliwe również dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, a także Instytutu Polskiego w Rzymie.
Współpraca przy tak znakomitej produkcji operowej to nie tylko wyjątkowa szansa na spotkanie się studentów i pedagogów z różnych kultur, lecz również fantastyczna okazja do wymiany doświadczeń artystycznych oraz rozwoju nowych umiejętności.
Za wokalne przygotowanie solistów odpowiedzialni są: Jolanta Janucik, Robert Gierlach i Emanuela Salucci. W obsadzie znaleźli się: Antonina Kiepuszewska i Zuzanna Wrona (Halka), Piotr Halicki i Bartosz Lisik (Jontek),
Tymoteusz Cyrkun i Grzegorz Królak (Janusz), Piotr Bujnowski i Dawei Yang Alberto (Cześnik), Da Hyun Kang i Izabella Fabrycka (Zofia), Filip Awksietijuk i Piotr Bujnowski (Marszałek). Zaśpiewa chór studencki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Spektakl reżyseruje Ryszard Cieśla, zadyryguje Lilianna Krych, przy fortepianach zasiądą Krzysztof Trzaskowski i Aleksandra Janaszewska.
Prezentacja „Halki” wileńskiej odbędzie się w Konserwatorium Santa Cecilia przy Via dei Greci 18 w niedzielę, 25 lutego 2024 roku o godz. 19.00. Więcej o wydarzeniu tutaj.