REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Tadeusz Szlenkier zadebiutował w roli tytułowego Parsifala w premierze opery Ryszarda Wagnera w Staatstheater Nürnberg

Tadeusz Szlenkier, należący obecnie do najbardziej rozchwytywanych polskich tenorów, w Wielkanocną Niedzielę 31 marca 2024 roku zadebiutował w roli tytułowego Parsifala w premierze opery Ryszarda Wagnera na scenie bawarskiego Staatstheater Nürnberg. Spektakl w reżyserii Davida Hermanna i pod muzycznym kierownictwem Rolanda Böera w obecnym sezonie zostanie zagrany jeszcze sześć razy.

„Parsifal” jest podsumowaniem kompozytorskiej ścieżki Ryszarda Wagnera, ostatnim dziełem twórcy napisanym specjalnie na potrzeby teatru festiwalowego w Bayreuth. Dzieło o podtytule „Uroczyste misterium sceniczne” powstawało przez pięć lat, a po swojej prapremierze w 1882 roku jeszcze przez długi czas zgodnie z wolą kompozytora wykonywane było jedynie w teatrze na Zielonym Wzgórzu.

Historia polskich wystawień tej opery jest równie uboga, co pozostałych dzieł Ryszarda Wagnera. Polska prapremiera „Parsifala” odbyła się w 1927 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, w roli tytułowej wystąpił wówczas Stanisław Gruszczyński. Okres Polski Ludowej to jedna wielka nieobecna „Parsifala” na scenach krajowych. Od momentu przemian ustrojowych opera ta przeżywa swój renesans. W 1993 roku premierę „Parsifala” przygotował Teatr Wielki w Warszawie, a w partii tytułowej publiczność podziwiała cenionego w Europie tenora Grzegorza Cabana, a także Sylwestra Kosteckiego i Ryszarda Wróblewskiego. Na dwa spektakle zaproszony został również wybitny niemiecki tenor René Kollo. Teatr Wielki w Poznaniu w ostatnim ćwierćwieczu przygotował aż dwie premiery tej opery: w 1999 roku (jako Parsifal wstąpił Michał Marzec) i w 2013 roku (w 200. rocznicę urodzin kompozytora). Tytuł pojawił się również na afiszu Opery Wrocławskiej w 2011 roku.

„Parsifal” w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg / Ludwig Olah
„Parsifal” w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg / Ludwig Olah

Tadeusz Szlenkier w latach 2018-2023 należał do ansamblu solistów Staatstheater Nürnberg. Na scenie tego teatru poszerzył swój repertuar o rolę m. in. Manrika w „Trubadurze”, Kawalera des Grieux w „Manon” Julesa Masseneta, śpiewał także w operach rosyjskich: Anatol Kuragin w „Wojnie i pokoju” Siergieja Prokofiewa i Książę Sinodal w „Demonie” Antona Rubinsteina.

Regularnie występuje również w Polsce. W ostatnich latach zaśpiewał partię Don Alvara w premierze „Mocy przeznaczenia” Giuseppe Verdiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a także rolę Mario Cavaradossiego w „Tosce” Giacomo Pucciniego w Operze Wrocławskiej, Operze Lubelskiej i Operze Narodowej. Wykonał także partię Silvanusa Schullera w półscenicznym wystawieniu opery „Czarna Maska” Krzysztofa Pendereckiego w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w 90. rocznicę urodzin kompozytora.

„Parsifal” w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg / Ludwig Olah
„Parsifal” w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg / Ludwig Olah

Istotną część repertuaru artysty stanowią opery kompozytorów niemieckich. Tadeusz Szlenkier wykonuje rolę Cesarza w „Kobiecie bez cienia” i Włoskiego Śpiewaka w „Kawalerze srebrnej róży” Ryszarda Straussa, a w ubiegłym sezonie zadebiutował jako tytułowy Lohengrin w dziele Ryszarda Wagnera.

Na zaproszenie Staatstheater Nürnberg w Niedzielę Wielkanocną 31 marca 2024 roku zaśpiewał drugą w swoim repertuarze tytułową partię Wagnerowską. Premierowa inscenizacja „Parsifala” została wyreżyserowana przez Davida Hermanna, a dramaturgię spektaklu opracował Georg Holzer. Przedstawienie ma nawiązywać do spektaklu „Parsifala” wystawionego w Norymberdze w 1925 roku. Autorem scenografii i projekcji wideo jest Jo Schramm, autorką kostiumów – Bettina Werner, a reżyserii świateł – Elana Siberski.

„Parsifal” w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg / Ludwig Olah
„Parsifal” w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg / Ludwig Olah

Kierownictwo muzyczne premiery objął Roland Böer, od bieżącego sezonu pełniący funkcję dyrektora muzycznego Staatstheater Nürnberg. Tadeuszowi Szlenkierowi partnerują Jochen Kupfer (Amfortas), Patrick Ziele i Taras Konoshchenko (Gurnemanz), Anna Gabler i Almerija Delic (Kundry), Wonyong Kang (Klingsor) oraz Nicoai Karnolsky (Titurel). Kolejne spektakle zaplanowano na 6, 14 i 28 kwietnia oraz 5, 9 i 20 maja 2024 roku, Tadeusz Szlenkier wystapi we wszystkich przedstawieniach.

Po serii występów w Norymberdze polski tenor na przełomie czerwca i lipca 2024 roku zadebiutuje w partii Cania w „Pajacach” Ruggiera Leoncavalla i wykona partię Turiddu w „Rycerskości wieśniaczej” Pietra Mascagniego w Opéra de Toulon we Francji, a następnie powróci do swojej koronnej roli Maria Cavaradossiego w „Tosce” Giacomo Pucciniego, w której w sierpniu 2024 roku wystąpi w Ópera Nacional w Santiago w Chile.

Anna Gabler (Kundry) i Tadeusz Szlenkier (Parsifal) w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg  Ludwig Olah
Anna Gabler (Kundry) i Tadeusz Szlenkier (Parsifal) w Staatstheater Nürnberg © Staatstheater Nürnberg Ludwig Olah
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne