3. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Wokalnego „Vistula Sounds Ciechocinek. Kujawsko-Pomorskie” odbyła się w dniach 13-17 sierpnia 2024 roku. Festiwal łączy szlachetną rozrywkę w formie piosenki estradowej, kształcenie w zakresie sztuki scenicznej, wokalnej, ale też edukację interkulturową wraz z aspektem krajoznawczym.
W tym roku odbyły się konkursy, koncerty, warsztaty wokalne, spotkania o charakterze międzynarodowej wymiany kulturalnej, a także wycieczki promujące Ciechocinek, Toruń i Bydgoszcz. Festiwal jest wydarzeniem niekomercyjnym, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Koncert otwarcia „Vistula Sounds 2024” poświęcony był gwieździe polskiej piosenki, Irenie Santor, która zasiadła na widowni Teatru Letniego w Ciechocinku. Na historycznej scenie artyści z różnych części świata, wykonywali piosenki z repertuaru jednej z największych polskich artystek estradowych. Wystąpili m. in. Sar Sargsyan, dyrektor artystyczny wydarzenia, ciechocińskie trio Ajka, laureaci ubiegłorocznej edycji „Vistula Sounds”, a także Mirek Gotfryd, zwycięzca Grand Prix w 2023 roku. Na scenie kolejno pojawili się także Veronika Yanowskaya z Białorusi, Aledegunda z Litwy, Anna Poghosyan z Armenii, ILLARIA z Ukrainy oraz Marcin Wortmann. Na zakończenie Grażyna Brodzińska, przewodnicząca tegorocznego jury zaśpiewała najbardziej w Polsce znany walc „Embarras”.
Gościni honorowa wydarzenia nie kryła wzruszenia. – Nie znajduję słów, aby podziękować Państwu za zorganizowanie tego koncertu. Nie przypuszczałam, że z mojego repertuaru można utkać taki piękny koncert. Nawet nie wiedziałam, ilu jeszcze nastrojów, wrażeń, przesłań, ilu wspaniałych myśli, które były zawarte w moich piosenkach nie dośpiewałam. Dzisiaj się dowiedziałam – powiedziała Irena Santor.
17 sierpnia 2024 roku w Parku Zdrojowym w Ciechocinku miał miejsce uroczysty koncert galowy podsumowujący zmagania międzynarodowych uczestników w konkursach piosenki międzynarodowej i polskiej. Przyznano łącznie 2 nagrody Grand Prix, 3 nagrody specjalne, po 12 pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz 11 wyróżnień.
Nagrodę Grand Prix w konkursie piosenki polskiej otrzymała Julia Rydelek z Polski za wykonanie walca „Embarras” z repertuaru Ireny Santor. W konkursie piosenki międzynarodowej triumfował Rafik Khachatryan z Armenii za wykonanie „Keeping me alive” z repertuaru Jonathana Roya. Nagroda Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przypadła w udziale młodej wykonawczyni z Litwy, Laurze Marii Moskal, za interpretację utworu „To nie ja” z repertuaru Edyty Górniak, a nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Karolinie Jasińskiej z Polski za wykonanie utworu „It’s a man’s world” z repertuaru Jamesa Browna. Nagroda Burmistrza Ciechocinka trafiła w ręce polskiego wokalisty Mirka Gotfryda, który zaśpiewał utwór z repertuaru Andrzeja Lamperta „Wciąż pytasz czemu”, stanowiący część ścieżki dźwiękowej do filmu „Nędzarz i madame”. Na ciechocińskiej scenie wykonawcy polscy i międzynarodowi zaprezentowali łącznie 35 utworów w różnych gatunkach.