Na 32 planszach przedstawiona jest kariera Bogusława Kaczyńskiego (1942-2016), który w pamięci melomanów zapisał się jako niestrudzony popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej, animator kultury, autor i prezenter wielu programów telewizyjnych. Prowadził transmisje telewizyjne z najważniejszych wydarzeń muzycznych, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Koncerty Noworoczne z Wiednia, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Luciano Pavarottiego i Plácido Dominga, Konkurs Piosenki Eurowizji. Publikował artykuły i recenzje w „Ruchu Muzycznym”, „Teatrze” i „Kulturze”, a także wielu dziennikach.
Ogromną popularność zdobyły cykle „Operowe Qui Pro Quo”, „Zaczarowany świat operetki” realizowane przez Telewizję Poznań. Bardzo popularny stał się cykl „Rewelacja miesiąca” w II Programie TVP, w ramach którego prezentował wybitne spektakle operowe, operetkowe i baletowe z najlepszych teatrów na świecie. Był najsłynniejszym w powojennej historii Polski popularyzatorem muzyki poważnej i do tej pory nie ma swojego następcy. Dlatego wystawa „Świat opery, operetki i baletu – Bogusław Kaczyński” to przede wszystkim próba zrozumienia jego fenomenu.
Na poszczególnych planszach wystawy „Świat opery, operetki i baletu – Bogusław Kaczyński” zawarto jego życiorys, wspomnienia festiwali, które organizował i których był dyrektorem: Festiwal Muzyki Łańcut (1981-1990), Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (1984-2011). Szczególnym rozdziałem jest przypomnienie premier operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych podczas jego dyrekcji w Teatrze Muzycznym ROMA (1994-1998).
Po raz pierwszy w tej formie prezentowane są wypowiedzi gwiazd i ważnych postaci życia muzycznego w Polsce. Można zapoznać się z listą jego autorskich książek (napisał ich 15 książek), a także publikacjami o nim.
Wystawa „Świat opery, operetki i baletu – Bogusław Kaczyński” opowiada także działalności Fundacji ORFEO, którą założył w 1991 roku i realizacji jej misji, o Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej i przyznawanych nagrodach na konkursach wokalnych i muzycznych. Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego kontynuuje rozpoczęte przez niego dzieło aby nadal przybliżać piękno sztuki i rozbudzać w ludziach miłość do muzyki.
Autorem koncepcji i opracowania jest dr Krzysztof Korwin-Piotrowski, a projekt graficzny stworzył prof. dr hab. Piotr Karczewski z ASP w Łodzi. Zdjęcia do wystawy pochodzą z archiwum Fundacji ORFEO. Ekspozycję można będzie oglądać w foyer Teatru do 17 marca 2025 roku.
Teatr Wielki w Łodzi współorganizuje z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego „Koncert z Gwiazdą – Aleksandra Kurzak”. Orkiestrą Teatru dyrygować będzie maestro Rafał Janiak. Wydarzenie odbędzie się w Dniu Kobiet 8 marca 2025 roku o godzinie 19.00. Po koncercie gwiazda Metropolitan Opera będzie podpisywać płyty w foyer Teatru, na tle wystawie poświęconej Bogusławowi Kaczyńskiemu.