REKLAMA

Artur Ruciński, Hayato Sumino i Grażyna Brodzińska. Wielkie nazwiska i wyjątkowe wieczory na 25. Ogrodach Muzycznych

Rozpoczęła się 25. jubileuszowa edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka. To ponad 30 niezwykłych wydarzeń, podczas których Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie zamienia się w letnią scenę pełną dźwięków, świateł i emocji. Już za kilka dni na scenie Pawilonu Koncertowego pojawią się Artur Ruciński, Hayato Sumino i Grażyna Brodzińska.

Hasło tegorocznej edycji „Fajerwerki i Fanfary” to nie tylko metafora, lecz także zapowiedź artystycznej eksplozji. Wśród szerokiego i eklektycznego programu – łączącego klasykę, jazz, operetkę, folk i multimedia – szczególnie wyróżniają się trzy nadchodzące koncerty, które będą prawdziwym świętem dla melomanów, nie tylko tych rozmiłowanych w muzyce poważnej.

 HAYATO SUMINO – pianista nowej ery w Warszawie!

13 lipca 2025 roku, godz. 19.00

Hayato Sumino to wyjątkowy artysta nowej generacji – łączy tradycję z innowacją, klasyczne rzemiosło z nowoczesną wrażliwością. Półfinalista XVIII Konkursu Chopinowskiego, znany także jako Cateen, po raz pierwszy od 2021 roku powraca do Warszawy z recitalem na 25. Festiwalu Ogrody Muzyczne. To wydarzenie nie tylko dla miłośników klasyki, lecz także dla licznych fanów jego twórczości w sieci.

Jego styl łączy klasyczny repertuar, improwizację i autorskie kompozycje. Zachwyca techniczną precyzją, ekspresją i otwartością na współczesne formy muzycznego przekazu. Od Konkursu Chopinowskiego koncertował m.in. z Japan Philharmonic Orchestra, NOSPR i Chicago Symphony Orchestra, a w 2024 roku wystąpił na festiwalach: Rheingau, Gstaad i Ravinia. Artysta nagrywa dla Sony Classical, a jego kanał „Cateen” śledzi ponad 1,4 mln subskrybentów.

Hayato Sumino © Ogata photo
Hayato Sumino © Ogata photo

Koncert w Warszawie będzie również okazją do usłyszenia autorskich kompozycji artysty, obok utworów gigantów muzyki klasycznej: Bacha, Chopina, Skriabina i Ravela. Ten program to pełna emocji i kontrastów podróż przez epoki, style i muzyczne światy – od baroku przez romantyzm, aż po jazzujące rytmy Kapustina i jego własne, niepowtarzalne brzmienia.

ARTUR RUCIŃSKI & GABRIELA LEGUN – Recital Nadzwyczajny

14 lipca 2025 roku, godz. 19.00

Na festiwalowej scenie wystąpi jeden z największych współczesnych polskich barytonów – Artur Ruciński, gwiazda światowych scen operowych, m. in.: Metropolitan Opera, Covent Garden, Teatro Real. Artysta bardzo rzadko pojawia się w Polsce, będzie to wyjątkowa okazja, żeby usłyszeć go w Warszawie. Do Ogrodów Muzycznych przyleci prosto z Madrytu, gdzie kreuje Germonta w „Traviacie”. Poza występem w koncercie charytatywnym w Krakowie, będzie to jego jedyne pojawienie się w Polsce w tym sezonie artystycznym.

Śpiewak zachwyca nie tylko głosem o aksamitnej barwie, ale też wyjątkową kulturą sceniczną i interpretacyjną dojrzałością. Po jego występie w 2022 roku w Warszawie pisaliśmy o nim w następujący sposób: Artur Ruciński posługuje się bardzo odważną i zaangażowaną interpretacją, upajając swobodnymi górami, pięknym frazowaniem i niekończącym się właściwie oddechem, w sposób absolutnie mistrzowski, z pełną kontrolą głosu i wielką swobodą muzyczną. Potrafi też opowiadać historie”: początkowe zdenerwowanie Renata z „Balu maskowego” przerodziło się w rozpacz bohatera, a w dwóch wielkich duetach („Łucja z Lammermoor” i „Traviata”) skutecznie potrafił wzbudzić dreszcz niepokoju.

Podczas koncertu w jego wykonaniu usłyszymy m. in. arie Malatesty z „Don Pasquale” Gaetano Donizettiego, Renata z „Balu maskowego” Giuseppe Verdiego oraz Riccarda z „Purytanów” Vincenza Belliniego. Zabrzmi też wielki duet Germonta i Violetty z „Traviaty”.

Gabriela Legun © Zbigniew Malak
Gabriela Legun © Zbigniew Malak

Arturowi Rucińskiemu towarzyszyć będzie Gabriela Legun, jedna z najbardziej z najbardziej wyrazistych sopranistek młodego pokolenia, tegoroczna laureatka Paszportu „Polityki”, triumfatorka ostatniej edycji Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. W tym sezonie artystycznym wystąpiła w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w premierze „Simona Boccanegry”, a także w koncertowym wykonaniu „Romea i Julii” Charlesa Gounoda, do swojego repertuaru włączyła też Desdemonę w „Otellu” Giuseppe Verdiego, która wykonała w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Na Ogrodach Muzycznych zaśpiewa m.in. „Pieśń o wierzbie” oraz „Ave Maria” z tej opery, a także legendarną arię Rusałki.

Marek Ruszczyński w koncercie „Tribute to Puccini” 24. edycji „Ogrodów Muzycznych” © Qinke Chang
Marek Ruszczyński w koncercie „Tribute to Puccini” 24. edycji „Ogrodów Muzycznych” © Qinke Chang

Partnerować im będzie charyzmatyczny pianista Marek Ruszczyński, określany jako „Czarodziej Fortepianu”. Artysta zagra m. in. swoją interpretację uwertury dp „Mocy przeznaczenia” i reminiscencje III aktu „Aidy” ze słynną „O patria mia” na czele.

GRAŻYNA BRODZIŃSKA I PRZYJACIELE FOREVER!

18 lipca 2025, godz. 19:00

Na festiwalowej scenie po raz pierwszy w historii Ogrodów Muzycznych pojawi się uwielbiana przez publiczność Grażyna Brodzińska – niekwestionowana pierwsza dama polskiej operetki. W programie koncertu znajdą się największe przeboje sceniczne, nasycone humorem, nostalgią i blaskiem dawnych lat.

Na scenach teatrów i oper Brodzińska stworzyła niezapomniane kreacje w takich rolach jak Hanna Glawari w „Wesołej wdówce” Lehára, Sylwia Varescu w „Księżniczce Czardasza” Kálmána, czy Dolly Levi w musicalu „Hello, Dolly!”. Artystka oczarowuje publiczność nie tylko głosem, ale i elegancją oraz scenicznym temperamentem. Jak pisał Bogusław Kaczyński: Jej pojawienie się na scenie wywołuje dreszcz emocji, a potem burzę oklasków.

Poza sceną Grażyna Brodzińska to osoba pełna pasji i humoru – miłośniczka włoskiej kawy, wiedeńskich deserów i podróży. Kocha życie, ludzi, zwierzęta oraz romantyczne chwile.

Grażyna Brodzińska © Karol Wysokiński
Grażyna Brodzińska © Karol Wysokiński

Artystce towarzyszyć będzie zespół instrumentalny pod dyrekcją Mieczysława Smydy, a także zaproszeni przez nią znakomici artyści: baryton Łukasz Kostka oraz wokaliści: Anna Sokołowska-Alabrudzińska i Kacper Kuszewski (wokalista i aktor).

Łukasz Kostka to jeden z najciekawszych barytonów młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Na scenach Polski i Europy zachwycał w rolach takich jak Śpiewak-Aktor w „Amadeuszu” czy Stanisław w „Verbum Nobile” Moniuszki. Jego silny głos i sceniczna osobowość dodadzą koncertowi wyjątkowej głębi.

Anna Sokołowska-Alabrudzińska to laureatka prestiżowych festiwali muzycznych, autorka znakomitej płyty „Wspomnienia”, w której łączy różne gatunki muzyczne z wyjątkową wrażliwością. Jej występy zachwycają emocjonalnością i artystyczną prawdą, od piosenki aktorskiej po brzmienia pop-rockowe.

Kacper Kuszewski to aktor, wokalista i osobowość sceniczna, znany szerokiej publiczności z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Jego wszechstronność artystyczna obejmuje również muzykę – wydał płytę „Album rodzinny” i śpiewał w zespole Leszcze. Znany z udziału w programach rozrywkowych i dubbingu kultowych postaci, dziś zachwyca także jako wokalista koncertowy.

Bilety dostępne na stronie: www.ogrodymuzyczne.pl.
Miejsce: Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie
Festiwal trwa do 31 lipca 2025 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne