Rosyjski kompozytor Modest Pietrowicz Musorgski jest autorem zarówno muzyki, jak i libretta, opartego na tekście Aleksandra Puszkina. Teatr zdecydował się na wystawienie pierwotnej, trzyaktowej wersji z prologiem, z 1869 roku. Ten niepokojący, muzyczny fresk, obrazujący brutalność i samotność u władzy, pojawia się w historii La Scali kilkakrotnie. To właśnie tam, w 1909 roku, odbyła się pierwsza włoska premiera tej opery.
„Borys Godunow” powrócił do Mediolanu w 1979 roku i wówczas kierownictwo muzyczne objął Claudio Abbado. Podczas pracy nad pamiętną premierą asystował mu Riccardo Chailly, który wybrał ten tytuł na inaugurację swojego 9. w karierze sezonu w La Scali. 7 grudnia zadyryguje nim po raz pierwszy.
Reżyserię powierzono Kasperowi Holtenowi, byłemu dyrektorowi londyńskiej Royal Opera House. Jego spojrzenie ukazuje operę Musorgskiego przez pryzmat historii Rosji.
Będzie to także debiut w La Scali odnoszącej kolejne sukcesy na deskach międzynarodowych teatrów, Agnieszki Rehlis. Po udanych kreacjach na tak prestiżowych scenach jak Royal Opera House w Londynie czy Teatro di San Carlo w Neapolu, Rehlis będzie kolejną w ostatnich latach polską śpiewaczką obok Aleksandry Kurzak, Artura Rucińskiego, Piotra Beczały, Mariusza Kwietnia, Tomasza Koniecznego i Aleksandra Teligi, która zaśpiewa w legendarnej świątyni opery.
La Scala, włącznie z premierą, planuje wystawić 7 spektakli „Borysa Godunowa”. W obsadzie, obok Agnieszki Rehlis, która wcieli się w postać Niani Kseni wystąpią: Ildar Abdrazakov (Borys), Lilly Jørstad (Fiodor, jego syn), Anna Denisova (Ksenia), Norbert Ernst (kniaź Wasyl Szujski), Alexey Markov (Szczekałow), Ain Anger (Pimen), Dmitry Golovnin (Grigorij Otriepiew), Stanislav Trofimov (Warłam), Alexander Kravets (Misaił), Maria Barakova (Karczmarka), Yaroslav Abaimov (Jurodiwyj), Oleg Budaratskiy (Prystaw, dowódca straży), Roman Astakhov (Mitjucha, chłop pańszczyźniany), Vassily Solodkyy (Nadworny bojar).