Dwie produkcje Teatru Wielkiego-Opery Narodowej: „Aida” i „Giselle” zostaną pokazane w Dubai Opera w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne było przygotowywane przez kilka ostatnich miesięcy. Do Dubaju wyjechało ponad 300 osób w 8 grupach transferowych. Pierwsi pracownicy wylecieli już w niedzielę 8 września – to ekipa techniczna sceny, która odpowiedzialna jest za montaż scenografii do „Aidy” (spektakle 13, 14 i 15 września 2024 roku). Ponieważ scena dubajska jest mniejsza od sceny warszawskiej pracownie TW-ON dostosować musiały elementy scenografii do innych wymiarów. Ze względu na kontekst kulturowy kostiumy tancerek świątynnych również musiały zostać przerobione, aby zakryć ramiona i brzuchy kobiet. Scenografia i kostiumy w olbrzymich kontenerach (ponad 12 m długości i 20 ton załadunku) płynęły do Dubaju przez ostatnie dwa miesiące. 9 z 10 kontenerów zajął załadunek „Aidy”, a tylko jeden dekoracje „Giselle”.
Do głównych partii w „Aidzie” zatrudniono dwie obsady. Wystąpią: Marigona Qerkezi i Oxana Nosatova (Aida), Agnieszka Rehlis i Monika Ledzion-Porczyńska (Amneris), Hovhannes Ayvazyan i Milen Bozhkov (Radames), Andrzej Dobber i Stepan Drobit (Amonasro), Iura Maimescu i Remigiusz Łukomski (Ramfis), a także Bartosz Kieszkowski (Faraon), Katarzyna Trylnik (Kapłanka) i Piotr Maciejowski (Posłaniec). Spektakle poprowadzi Patrick Fournillier, dyrektor muzyczny TW-ON.
W „Giselle” (spektakle 18, 19, 20 i dwa razy 21 września 2024 roku) dubajska publiczność zobaczy trzy obsady artystów Polskiego Baletu Narodowego (łącznie ok. 70 tancerzy i tancerek). W rolach głównych wystąpią Chinara Alizade, Jaeeun Jung i Mai Kageyama (Giselle), Vladimir Yaroshenko, Ryota Kitai i Marko Juusela (Książę Albert Śląski), Kristof Szabó, Paweł Koncewoj i Adam Huczka (Hilarion), Natalia Pasiut, Hannah Cho i Yana Shtanhei (Myrtha). Zadyryguje Patrick Fournillier.
22 września 2024 roku w „IX Symfonii” Ludwiga van Beethovena zaśpiewają Rachel Nicholls (sopran), Victoria Simmonds (alt), Jeffrey-Lloyd Robert (tenor) i Matthew Brook (bas), orkiestrę Teatru Wielkiego-Opery Naroowej i Dubajski Chór Festiwalowy poprowadzi Patrick Fournillier.
Budynek zaprojektowany został przez Duńczyka Janusa Rostocka (na wzór dhow – tradycyjnej łodzi arabskiej) został otwarty w 2016 roku. Jest w stanie pomieścić na widowni 2 000 osób. Dubai Opera jest obecnie najważniejszym centrum sztuki na Środkowym Wschodzie. Teatr nie ma stałego zespołu, przyjeżdżają tu artyści oraz zespoły z całego świata, pokazując gościnnie spektakle teatralne, baletowe, operowe czy musicalowe, odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej, wystawy, pokazy mody, konferencje i inne eventy.
Teatr Wielki-Opera Narodowa gości w Dubaju już po raz kolejny. Po raz pierwszy zaproszenie od Dubai Opera nastąpiło w 2018 roku, warszawski teatr prezentował wtedy „Oniegina” i także „Aidę”.