REKLAMA

Multimedialna „Aida” w Zgorzelcu podczas VII edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego

13 października 2023 roku o godz. 18.00 w hali PGE Turów Arena w Zgorzelcu zaproszeni soliści i Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze wykonają „Aidę”, monumentalne dzieło Giuseppe Verdiego. Spektakl pokazany zostanie w ramach 7. edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego.

Zaśpiewają znakomici i znani polskiej publiczności artyści. W roli Aidy wystąpi pochodząca z Gruzji Khatuna Chokhonelidze. Jest solistką Gruzińskiego Narodowego Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, gdzie śpiewa wielki repertuar sopranu dramatycznego, m. in.: Amelię w „Balu maskowym”, Leonory w „Trubadurze” i „Mocy przeznaczenia”, Lady Makbet oraz Toskę i Manon Lescaut. Artystka kilkukrotnie występowała w Polsce. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie kreowała Aidę i Toskę, w Operze Bałtyckiej w Gdańsku Aidę.

Jej rywalką o serce Radamesa będzie Maria Berezovska, solistka Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej w Lwowie. W swoim repertuarze artystka ma wiele dramatycznych partii mezzosopranowych, m. in. Ulrykę w „Balu maskowym”, Eboli w „Don Carlosie”, Azucenę w „Trubadurze” czy Ortrudę w „Lohengrinie”. Często występuje w Polsce, kilka tygodni temu w Filharmonii Śląskiej pod batutą Yaroslava Shemeta zaśpiewała wraz z Izabelą Matułą w „II Symfonii” Gustawa Mahlera. Towarzyszyła (jako Amneris) w tournée Teatru Wielkiego – Opery Narodowej podczas gościnnych występów w operze w Dubaju.

Przygotowania do wystawienia „Aidy” w Zgorzelcu © materiały organizatora
Przygotowania do wystawienia „Aidy” w Zgorzelcu © materiały organizatora

Dominik Sutowicz to jeden z najlepszych obecnie polskich tenorów spinto, śpiewający w wielu teatrach operowych Polski, jest solistą Teatrów Wielkich w Łodzi i Poznaniu. W Zgorzelcu będzie Radamesem, to jedna z najpiękniejszych tenorowych partii w literaturze operowej.

W Amonasra wcieli się młody baryton David Roy występujący m. in w Polskiej Operze Królewskiej. Artysta jest laureatem wielu konkursów wokalnych, np. Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu czy Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego. Był uczestnikiem Accademia Rossiniana „Alberto Zedda” w Pesaro we Włoszech w 2022 roku.

W pozostałych rolach pojawią się: Damian Konieczek (Faraon), Filip Rutkowski (Ramfis), Roksana Korban (Kapłanka), Nazarii Kachala (Posłaniec) i Rafał Wróblewski (Pomocnik Kapłana). Wystąpi także Chór Teatru Wielkiego w Łodzi i Królewski Balet Klasyczny. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi Marek Wroniszewski.

„Aida” w Zgorzelcu będzie pełnowymiarowym spektaklem operowym. Scenografia wzbogacona zostanie specjalnie przygotowanymi na to wydarzenie multimediami i oprawą świetlną. Reżyserii podjął się Adam Zdunikowski, multimedia i scenografię przygotował Adam Keller, za kostiumy odpowiedzialna jest Maria Balcerek, a za choreografię Marcin Rolczyński.

Bilety dostępne są tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne